O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

29-08-2022

Autor: Świat Rolnika

Ceny ropy w USA rosną. Baryłka kosztuje już powyżej 94 USD

Ceny ropy

Ceny ropy naftowej w USA rosną i są powyżej 94 USD za baryłkę. Na cenę surowca może mieć wpływ sytuacja w Libii, gdzie w ostatnim czasie zginęło kilkanaście osób. 

Inwestorzy rozważają ryzyka dla podaży surowca w czasie podtrzymywania przez banki centralne woli podwyżek stóp procentowych – informują maklerzy. Inwestorzy oceniają sytuację w Libii, gdzie w wyniku walk pod koniec ub. tygodnia w Trypolisie między konkurencyjnymi ośrodkami władzy, zginęło kilkanaście osób, a ponad 80 zostało rannych.

Ceny ropy naftowej idą w górę 

Ceny ropy West Texas Intermediate w dostawach na X kosztują na NYMEX w Nowym Jorku 94,05 USD za baryłkę, wyżej o 1,05 proc. Brent na ICE w dostawach na X wyceniana jest po 101,70 USD za baryłkę, wyżej o 0,70 proc.

Inwestorzy oceniają sytuację w Libii, gdzie w wyniku walk pod koniec ub. tygodnia w Trypolisie między konkurencyjnymi ośrodkami władzy, zginęło kilkanaście osób, a ponad 80 zostało rannych.

Starcia między konkurującymi milicjami, związanymi z dwoma walczącymi ośrodkami władzy, wybuchły w kilku dzielnicach Trypolisu i spowodowały zniszczenia w mieście. Obecny rząd w Trypolisie powstał na początku 2020 roku w wyniku procesu nadzorowanego przez ONZ, jego główną misją miało być zorganizowanie wyborów w grudniu zeszłego roku, ale odroczono je na czas nieokreślony.

Inwestorzy obawiają się, że zaostrzenie sytuacji politycznej w Libii może ponownie zagrozić dostawom ropy w czasie, gdy kraje w Europie zmagają się z poważnym kryzysem energetycznym.

Ceny ropy

Sytuacja na Bliskim Wschodzie niepewna

Tymczasem irańskie władze przekazały, że rozmowy w sprawie propozycji ożywienia umowy nuklearnej przeciągną się do przyszłego miesiąca, oddalając tym samym spekulacje, że umowa torująca drogę do zwiększenia dostaw ropy z Iranu jest już bliska.

"Iranowi zajmie co najmniej do 2 września, aby odpowiedzieć na komentarze administracji prezydenta Joe Bidena w sprawie opracowanego przez UE planu ożywienia porozumienia nuklearnego z 2015 r." – podał w niedzielnym tweecie państwowy "Nour News".

Ustępstwa Iranu w sprawie paktu nuklearnego w ostatnich tygodniach wzbudziły na rynkach nadzieje, że dyplomaci Iranu i Zachodu mogą wkrótce zawrzeć porozumienie. Ze swojego kursu podwyższania stóp procentowych nie rezygnują banki centralne, co potencjalnie osłabiłoby popyt m.in. na ropę naftową.

"Pomimo jastrzębich komentarzy banków centralnych o podwyższaniu stóp procentowych ropa naftowa nadal drożeje, ponieważ problemy związane z podażą surowca nadal utrzymują byczy sentyment na rynkach paliw" – mówi James Whistler, dyrektor zarządzający Vanir Global markets Pte.

Stratedzy Goldman Sachs zauważają w rynkowej nocie, że ropa naftowa nadal może dążyć do wzrostów cen, zwłaszcza w obliczu niedoborów innych surowców energetycznych, w tym gazu ziemnego. Stratedzy banku postrzegają ryzyko recesji poza Europą w ciągu najbliższych 12 miesięcy jako "stosunkowo niskie". "Kupuj towary teraz, a recesją martw się później" – piszą w rynkowej nocie.

Czytaj też: Ceny ropy naftowej kończą kolejny tydzień ze wzrostami notowań

PAP/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023