O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

23-08-2022

Autor: Jacek Podgórski

Ceny ropy w górę po groźbach Arabii Saudyjskiej

ceny ropy

Ceny ropy naftowej w USA rosną po ostrzeżeniach Arabii Saudyjskiej, że kraje OPEC+ mogą ograniczyć dostawy surowca w celu ustabilizowania sytuacji na rynkach.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na X kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 90,95 USD, wyżej o 0,65 proc., po spadku od początku czerwca o ponad 20 proc. Brent na ICE w dostawach na X wyceniana jest po 97,00 USD za baryłkę, wyżej o 0,54 proc.

Ceny ropy, a działania Arabii Saudyjskiej

Arabia Saudyjska poinformowała, że kraje sojuszu OPEC+ mogą być zmuszone do ograniczenia produkcji ropy, aby opanować niestabilną sytuację na rynkach paliw.
Minister energii A.Saudyjskiej książę Abdulaziz bin Salman wskazał w komentarzu przesłanym agencji Bloomberg, że "ekstremalna" zmienność ceny ropy i brak płynności oznaczają, że rynek kontraktów terminowych na ropę jest coraz bardziej oderwany od podstaw, a OPEC+ może być zmuszony do cięcia produkcji, gdy 23 kraje sojuszu spotkają się w przyszłym miesiącu, aby ustalić cele produkcyjne.

"Niedawno widziana szkodliwa zmienność na rynkach ropy zakłóca podstawowe funkcje rynku i podważa jego stabilność, a to wzmocni naszą determinację (do podjęcia odpowiednich decyzji" – wskazał saudyjski minister energii.

Arabia Saudyjska i inne kraje sojuszu OPEC+ stale zwiększały produkcje ropy w tym roku, a książę Abdulaziz bin Salman poinformował, że wkrótce państwa OPEC+ rozpoczną prace nad nową umową dotyczącą dostaw ropy po 2022 r.

"Jesteśmy zdeterminowani, aby nowa umowa OPEC+ była skuteczniejsza niż dotychczasowa" – zapowiedział.

"Cześć krajów OPEC+ napotyka na przeszkody i produkuje mniej ropy, a rzeczywista produkcja znacznie spada" - ocenia tymczasem Vishnu Varathan, szef działu ekonomii o strategii Azji w Mizuho Bank Ltd. "Więc przeważają opinie, że ceny ropy będą dalej spadać" – podkreśla. 

ceny ropy

Czytaj także: Ceny ropy spadają. Czy ten trend długo się utrzyma?

PAP/fot. pixabay
 
 

swiatrolnika.info 2023