Talk icon

Informacje

22-08-2022

Autor: Jacek Podgórski

Ceny ropy spadają. Czy ten trend długo się utrzyma?

ceny ropy

Na rynkach nowy tydzień handlowy rozpoczyna się od znacznego spadku ceny ropy. Wiele zależy od perspektyw dostaw surowca z Iranu. 

„Inwestorzy zastanawiają się nad perspektywą większych dostaw ropy z Iranu w czasie postępującego pogorszenia perspektyw dla wzrostu gospodarczego na świecie” –informują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na IX kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 89,53 USD, niżej o 1,37 proc.

Brent na ICE w dostawach na X wyceniana jest po 95,36 USD za baryłkę, niżej o 1,41 proc.

Jakie będą ceny ropy?

W niedziele przywódcy Stanów Zjednoczonych, Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec rozmawiali m.in. na temat ożywienia porozumienia nuklearnego z Iranem, co mogłoby doprowadzić do poważnego wzrostu dostaw ropy przez tego producenta z OPEC.

"Kwartet" omówił postępujące negocjacje w sprawie umowy nuklearnej z Teheranem, w tym też m.in. "potrzebę wzmocnienia wsparcia dla partnerów w regionie Bliskiego Wschodu" – wynika z podsumowania rozmów przedstawionego przez amerykańską administrację. Będzie to miało wpływ na ceny ropy.

Negocjacje "nuklearne" z Iranem mają być jeszcze kontynuowane, a władze tego kraju na razie przełożyły przedstawienie swojej odpowiedzi na przekazaną im wcześniej przez UE propozycję porozumienia.

ceny ropy

Co ze sprawą Iranu?

"Iran chce mieć pewność, że jeśli obecny lub przyszły prezydent USA wycofa się z umowy nuklearnej, to Stany Zjednoczone będą musiały zapłacić za to cenę" – napisał na Tweeterze Seved Mohammad Marandi, irańsko-amerykański analityk akademicki i polityczny.

"To najlepszy sposób na ochronę potencjalnej umowy. Jeśli USA nie będą musiały płacić ceny za naruszenie lub porzucenie przyszłej umowy, historia się powtórzy" – podkreślił.
Umowa z 2015 roku zawierała ograniczenia w działalności nuklearnej Iranu w zamian za zniesienie sankcji międzynarodowych, nałożonych wcześniej na ten kraj.
W 2018 roku USA wycofały się z umowy, a irańskie władze odpowiedziały na ten krok złamaniem narzuconych przez układ restrykcji nuklearnych. 

Czytaj także: Ceny ropy w USA oscylują wokół 88 USD za baryłkę

PAP/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023