Talk icon

Informacje

23-02-2023

Autor: Polska Agencja Prasowa

Ceny ropy ponownie w górę! Kończy się sześciodniowa seria spadków

Ceny ropy

Ceny ropy naftowej na giełdzie w Nowym Jorku rośną po najdłuższej w tym roku sześciodniowej serii spadków. 

Analitycy podają, że rynki starają się znaleźć równowagę pomiędzy podażą a popytem. Oceniają one także protokół z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej USA. Dodatkowo słabszy dolar sprawia, że ropa jest tańsza dla większości kupujących.

Ceny ropy ponownie notują wzrosty na rynkach

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na IV kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 74,40 USD, wyżej o 0,60 proc.

Ceny ropy Brent na ICE w dostawach na IV wyceniane są po 81,18 USD za baryłkę, w górę o 0,62 proc.

American Petroleum Institute podał, że zapasy ropy w USA w ubiegłym tygodniu wzrosły o 9,9 mln baryłek. Zapasy są na najwyższym poziomie od czerwca 2021 r., a oficjalne dane Departamentu Energii USA mają być podane o 16.30 czasu polskiego w czwartek.

Rynki oceniają protokół z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej USA.

W protokole po posiedzeniu, które odbyło się 31 stycznia - 1 lutego, napisano, że kilku członków Fed opowiedziało się za podniesieniem docelowego przedziału stopy funduszy federalnych o 50 pb. na tym spotkaniu lub że mogłoby poprzeć podniesienie stóp o tę wartość.

Słabszy dolar sprawia, że ropa jest tańsza dla większości kupujących.

„Ratunkiem dla rynku ropy jest ożywienie w Chinach, ale na to potrzeba czasu" – powiedział John Driscoll, dyrektor JTD Energy Ltd. w Singapurze.

„Jastrzębie komentarze Fedu dołączają do niedźwiedzich sygnałów giełdowych i pesymizm będzie ciążył na rynkach przez jakiś czas" – dodał.

Ceny ropy

Banki z Wall Street zaczynają łagodzić swoje bycze prognozy, a Morgan Stanley obniżył prognozy na przyszłe ceny ropy jako ostatni z wielkich banków. Rynek doświadczył sporej zmienności od początku roku, ponieważ pozytywne perspektywy gospodarki Chin są równoważone przez jastrzębi Fed.

Zobacz także: Analitycy: Ceny diesla są wyraźnie niższe niż na początku lutego

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023