Talk icon

Informacje

01-08-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny ropy ponownie w dół po słabych danych makro z Chin

Ceny ropy

Jak poinformowali maklerzy, ceny ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych notują spadki po publikacji słabszych danych makro z Chin. 

Informacje te zwiększyły obawy na rynkach, że globalne spowolnienie gospodarcze może osłabić popyt na paliwa – dodali. Dane makro z Chin wskazują na spadek aktywności w tamtejszym przemyśle, co jest wynikiem stanowczej polityki chińskich władz w walce z Covid-19 i wprowadzaniu ograniczeń w gospodarce. Wysokie notowania surowca w ostatnich miesiącach sprawiły dodatkowo, że gospodarka Arabii Saudyjskiej rozwija się obecnie w najszybszym tempie od 2011 r.

Notowania surowca ponownie w dół

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na IX kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 97,43 USD, niżej 1,21 proc., po spadku notowań w lipcu o prawie 7 proc. i pierwszej miesięcznej stracie od końca 2020 r. Ceny ropy Brent na ICE w dostawach na X wyceniane są po 103,05 USD za baryłkę, w dół 0,88 proc.

Dane makro z Chin wskazują na spadek aktywności w tamtejszym przemyśle, co jest wynikiem stanowczej polityki chińskich władz w walce z Covid-19 i wprowadzaniu ograniczeń w gospodarce.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w lipcu 50,4 pkt wobec 51,7 pkt na koniec czerwca – wynika z wyliczeń Caixin Media i Markit Economics. Analitycy spodziewali się wskaźnika na poziomie 51,5 pkt.

"Osłabienie wskaźnika PMI w przemyśle w Chinach jest głównym źródłem zniżek ceny ropy na rynkach" – wskazuje Vivek Dhar, dyrektor badań rynków surowcowych i energetycznych w Commonwealth Bank of Australia.

"Sytuacja w Chinach ponownie wzbudza obawy, że światowa konsumpcja surowców będzie nadal słabnąć" – dodaje.

Ceny ropy

Wysokie ceny ropy odbiły się na wzroście PKB A. Saudyjskiej

Tymczasem widać odbicie produkcji ropy w Libii, po serii zakłóceń, które spowodowały spadek podaży surowca o ponad połowę.

“Produkcja krajowa ropy w Libii powróciła do 1,2 mln baryłek dziennie, poziomu ostatnio notowanego na początku kwietnia” – poinformował minister ds. ropy naftowej Libii Mohamed Oun.

W tym tygodniu inwestorzy skupią swoją uwagę na spotkaniu OPEC i sojuszników kartelu – 3 sierpnia, gdy producenci ropy ustalą limity dostaw surowca na wrzesień.

Podczas gdy prezydent USA Joe Biden lobbował niedawno w Arabii Saudyjskiej na rzecz zwiększenia dostaw surowca i nacisku na Rosję – po jej inwazji na Ukrainę, to Arabia Saudyjska i Rosja potwierdziły niedawno wspólne zaangażowanie na rzecz stabilizacji rynku ropy, po spotkaniu wicepremiera Rosji Aleksandra Nowaka i ministra ropy A.Saudyjskiej księcia Abdulaziza bin Salmana.

Spotkanie Nowaka z saudyjskim księciem nastąpiło po wcześniejszej rozmowie telefonicznej prezydenta Rosji Władimira Putina z księciem koronnym Arabii Saudyjskiej Mohammedem bin Salmanem.

Wysokie ceny ropy sprawiły, że gospodarka Arabii Saudyjskiej rozwija się obecnie w najszybszym tempie od 2011 r. W II kw. PKB Arabii Saudyjskiej wzrósł o 11,8 proc. Bez uwzględniania ropy – PKB wzrósł o 5,4 proc. – wynika ze wstępnych szacunków opublikowanych w niedzielę przez Główny Urząd Statystyczny. Sama gospodarka "naftowa" wzrosła o 23,1 proc. w ujęciu rdr.

Saudowie odnotowali gwałtowny wzrost przychodów dzięki wysokim cenom ropy naftowej – ok. 100 USD za baryłkę – i rosnącej produkcji tego surowca, a stopa bezrobocia spadła w tym kraju do najniższego poziomu od 2008 r.

Oczekuje się, że w 2022 r. PKB A.Saudyjskiej wzrośnie o 19 proc.

Czytaj też: e-petrol.pl: Z początkiem sierpnia ceny paliw powinny spaść

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023