Talk icon

Informacje

19-07-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny ropy ponownie w dół po najmocniejszym wzroście od maja

Ceny ropy

Ceny ropy w USA lekko spadają po tym, jak na poprzedniej sesji wzrosły najmocniej od maja – o ponad 5%  gdy inwestorów ogarnęły obawy o podaż surowca. 

Wysokie ceny surowca mogą się utrzymać na giełdach paliw przez najbliższe lata – podają maklerzy. W poniedziałek ropa na rynkach mocno drożała po tym, jak Arabia Saudyjska nie zdecydowała się na zwiększenie dostaw swojego surowca po wizycie prezydenta USA Joe Bidena i nieudanej próbie "wyciągnięcia" przez USA od Saudów większej ilości ropy.

Ceny ropy naftowej ponownie w dół

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na VIII kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 102,49 USD, niżej o 0,11 proc. Ceny ropy Brent na ICE w dostawach na IX wyceniane są po 105,94 USD za baryłkę, w dół 0,31 proc.

W poniedziałek ropa na rynkach mocno drożała po tym, jak Arabia Saudyjska nie zdecydowała się na zwiększenie dostaw swojego surowca po wizycie prezydenta USA Joe Bidena i nieudanej próbie "wyciągnięcia" przez USA od Saudów większej ilości ropy.

"Cała koncepcja wyjazdu (Bidena) do Arabii Saudyjskiej, aby +poprosić+ o dodatkowe dostawy ropy, okazała się niepraktyczna" – ocenił w Bloomberg TV Fereidun Fesharaki, ekspert firmy konsultingowej FGE.

"Królestwo już pompuje ropę na poziomach blisko historycznych szczytów i prawdopodobnie pozostało mu już niewiele mocy produkcyjnych" – powiedział.

"Jeśli na rynkach nie widać bufora ceny ropy zwariują" – dodał.

Biden już od wielu miesięcy jest krytykowany za to, że nie radzi sobie z poskromieniem największej od wielu dziesięcioleci inflacji w USA i z gwałtownymi wzrostami cen wszystkiego – od benzyny po artykuły spożywcze.

Ceny ropy

Inwestorzy obawiają się o popyt na surowiec

Przed wyborami śródokresowymi w USA – za niecałe 4 miesiące – Biden obarcza winą za wysokie ceny ropy w USA rozpoczętą pod koniec lutego inwazję Rosji na Ukrainie i ostrzega amerykańskich konsumentów, że być może będą musieli jeszcze przez jakiś czas znosić wysokie ceny paliw.

Tymczasem doszło do poważnego zakłócenia w pracy dużego rurociągu Keystone, co znacząco zmniejszyło przepływy kanadyjskiej ropy do niektórych rafinerii w USA.

Firma TC Energy Corp. ogłosiła stan force majeure i napisała w oświadczeniu, że nie wie, jak długo utrzymają się zakłócenia w pracy naftociągu dostarczającego ciężką ropę Cold Lake, wydobywaną w północnej Albercie, preferowaną przez niektóre amerykańskie rafinerie – w Teksasie i Luizjanie.

"Stan siły wyższej ogłoszony na przepływach ropy przez rurociąg Keystone zmniejszył eksport kanadyjskiej ropy do USA i wsparł ceny" – mówi Vandana Hari, założycielka firmy konsultingowej Vanda Insights.

"Inwestorzy będą się teraz musieli zmagać z ciągłymi obawami o popyt na ropę" – dodaje.

Wysokie ceny ropy mogą się utrzymać przez lata

Tymczasem minister ropy Iraku Ihsan Abdul Jabbar ocenił, że przez resztę tego roku i przez kilka następnych lat ceny ropy utrzymają się powyżej 100 USD za baryłkę, a to będzie wymagać od krajów OPEC+ ciągłych starań w celu zarządzania podażą i popytem na surowiec.

"Ceny ropy mogą pozostać wysokie przez następne trzy do czterech lat" – powiedział Abdul Jabbar.

"OPEC+ przyczynił się do ustabilizowania rynków ropy i utrzymania cen surowca na poziomie ok. 100 USD za baryłkę, podczas gdy ciągła współpraca między producentami ropy pomogłaby złagodzić ewentualny kryzys na rynku energii" – wskazał.

OPEC+ spotka się na swoim najbliższym posiedzeniu 3 sierpnia.

Ceny ropy skoczyła powyżej 100 USD za baryłkę po lutowej inwazji Rosji na Ukrainę, a notowania Brent wzrosły w marcu do blisko 140 USD za baryłkę, gdy na rynkach wzmogły się obawy o ryzyko przerw w dostawach ropy i potencjalnych sankcji na Rosję.

Czytaj też: Ceny energii wzrosną. Przed nami szalone podwyżki. Zapłacimy krocie

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023