Talk icon

Informacje

20-09-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny ropy notują wahania przed decyzją banków centralnych

Ceny ropy

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku niewiele się zmieniają przed środową decyzją amerykańskiej Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych.

Inwestorzy poznają w ciągu najbliższych dni decyzje monetarne wielu banków centralnych na świecie – od USA, przez Europę, po Azję. Eksperci wskazują, że Fed i inne banki centralne zdecydują o podwyżkach stóp procentowych, ponieważ starają się okiełznać bardzo wysoką inflację, która negatywnie wpływa na popyt, m.in. na energię.

Surowiec notuje niewielkie wzrosty we wtorek

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na X kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 85,76 USD, wyżej o 0,03 proc. Ceny ropy Brent na ICE w dostawach na XI wyceniane są po 92,10 USD za baryłkę, wyżej o 0,11 proc.

Inwestorzy poznają w ciągu najbliższych dni decyzje monetarne wielu banków centralnych na świecie – od USA, przez Europę, po Azję.

Ceny ropy

Ceny ropy nie wzrosną w najbliższej przyszłości

Eksperci wskazują, że Fed i inne banki centralne zdecydują o podwyżkach stóp procentowych, ponieważ starają się okiełznać bardzo wysoką inflację, która negatywnie wpływa na popyt, m.in. na energię.

"Z jednej strony są obawy inwestorów związane z możliwą recesją w gospodarce, które ciążą negatywnie na rynkowych nastrojach, a z drugiej obawy dotyczące globalnego popytu na ropę" – mówi Vandana Hari, współzałożycielka firmy konsultingowej Vanda Insights.

"Nie ma zbyt wielu czynników, które popchnęłyby w górę ceny ropy z obecnych poziomów" - podkreśla.

Od początku czerwca ropa w USA straciła ok. 1/3 swojej wartości i wymazała wszystkie zyski, jakie udało się jej osiągnąć po inwazji Rosji 24 lutego na terytorium Ukrainy.

Czytaj też: Ceny gazu spadły do najniższego poziomu od dwóch miesięcy

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023