O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

30-08-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny ropy notują spadki po najmocniejszym wzroście od miesiąca

Ceny ropy

Ceny ropy naftowej w USA spadają po tym, jak w poniedziałek surowiec zaliczył najsilniejszy wzrost notowań od ponad miesiąca – o 4,2 proc. 

Inwestorzy oceniają ryzyka dla podaży ropy, w tym możliwe cięcia dostaw surowca z krajów OPEC+ – informują maklerzy. Tymczasem do swojego posiedzenia 5 września przygotowują się kraje sojuszu OPEC+, skupiającego 23 państwa – producentów ropy, na czele z Arabią Saudyjską i Rosją. Wcześniej Arabia Saudyjska ostrzegła, że w OPEC+ możliwe jest osiągnięcie porozumienia w sprawie ograniczenia wydobycia ropy.

Notowania ropy ponownie w dół

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na X kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 96,67 USD, niżej o 0,35 proc. Ceny ropy Brent na ICE w dostawach na X wyceniana wyceniane są 104,34 USD za baryłkę, niżej o 0,71 proc.

Na rynkach utrzymują się obawy o potencjalne przerwy w dostawach ropy z Libii w związku z napiętą sytuacją polityczną w tym kraju. Na razie nie są notowane przerwy w dostawach surowca, a w poniedziałek produkcja ropy w Libii wyniosła ok. 1,2 mln baryłek.

Tymczasem do swojego posiedzenia 5 września przygotowują się kraje sojuszu OPEC+, skupiającego 23 państwa – producentów ropy, na czele z Arabią Saudyjską i Rosją.

Ceny ropy

Ceny ropy nie wzrosną znacząco w najbliższej przyszłości

Wcześniej Arabia Saudyjska ostrzegła, że w OPEC+ możliwe jest osiągnięcie porozumienia w sprawie ograniczenia wydobycia ropy – aby ustabilizować sytuację na globalnych rynkach paliw, a niektóre kraje sojuszu już zasygnalizowały swoje poparcie dla tej propozycji.

"Połączenie ryzyka możliwych mniejszych dostaw ropy z Libii wraz z niepewnością dotyczącą zbliżającego się posiedzenia krajów OPEC+ dało impuls rynkom ropy" – mówi Warren Patterson, szef strategii surowcowej w ING Groep NV.

"Jednak zasadniczo rynek ropy jest w bardziej komfortowej sytuacji, a przy braku dużego zakłócenia w dostawach ropy (z Libii) lub potencjalnej interwencji OPEC+ trudno będzie o znaczący wzrost ceny ropy w krótkiej perspektywie" – dodaje.

Ropa taniała wcześniej w sierpniu w reakcji na obawy inwestorów o globalne spowolnienie gospodarcze i agresywne zaostrzanie warunków monetarnych przez banki centralne, ale w poniedziałek – po skoku notowań o 4,2 proc. – najsilniejszym od 6 tygodni, surowiec zniwelował miesięczny spadek notowań.

Czytaj też: Ceny gazu biją wszelkie rekordy. Nadchodzi krach na rynku?

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023