Talk icon

Informacje

31-08-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny ropy naftowej zaliczają trzeci miesiąc ze spadkami notowań

Ceny ropy

Ceny ropy naftowej w USA rosną w trakcie środowej sesji, ale surowiec zmierza do zaliczenia 3 miesiąca ze spadkiem notowań.

Jest to najdłuższa seria zniżkowa od ponad 2 lat, w związku z perspektywą wolniejszego wzrostu gospodarczego – informują maklerzy. Na rynkach trwa uważne monitorowanie dostaw ropy, a tu pojawiają się problemy. W Libii i Iraku w ostatnich dniach doszło do niepokojów politycznych, chociaż na razie nie ma informacji, aby miało to wpływ na produkcję ropy przez te kraje.

Notowania ropy trzeci miesiąc ze spadkami

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na X kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 92,67 USD, wyżej o 1,15 proc., ale w sierpniu surowiec staniał o ponad 6 proc., osiągając najniższą cenę od połowy stycznia. Ceny ropy Brent na ICE w dostawach na X wyceniane są po 100,01 USD za baryłkę, wyżej o 0,70 proc., po spadku notowań w sierpniu o ponad 9 proc.

Inwestorów niepokoją pogarszające się perspektywy dla globalnej gospodarki, której grozi spowolnienie wzrostu w reakcji na zaostrzanie polityki monetarnej przez banki centralne na świecie i stosowaną przez Chiny strategię "Zero Covid" w czasie walki z kolejnymi falami epidemii koronawirusa. Z kolei w Europie panuje kryzys energetyczny, który może zwiastować recesję w tym regionie.

Na rynkach trwa uważne monitorowanie dostaw ropy, a tu pojawiają się problemy. W Libii i Iraku w ostatnich dniach doszło do niepokojów politycznych, chociaż na razie nie ma informacji, aby miało to wpływ na produkcję ropy przez te kraje.

Wpływowy w Iraku szyicki duchowny Muktada as-Sadr wezwał we wtorek swoich zwolenników do udania się do domów. W poniedziałek, w odpowiedzi na jego decyzję o wycofaniu się z polityki, sadryści zaatakowali budynki rządowe, rozpętując zamieszki, w których zginęło co najmniej 30 osób.

"Sytuacja polityczna w Iraku pozostaje trudna, ale ostatnie doniesienia wydają się uspokajać obawy o możliwe zakłócenia w dostawach ropy" – wskazuje Amrira Se, główny analityk rynku ropy w firmie konsultingowej Energy Aspects.

Z kolei w wyniku walk, które wybuchły pod koniec ub. tygodnia w Trypolisie między konkurencyjnymi ośrodkami władzy, co najmniej 12 ludzi zostało zabitych i 87 rannych.

"Rynek liczy na rozwiązanie konfliktów, ale do tego czasu na giełdach paliw może być nerwowo" – mówi Ole Hansen, szef strategii towarowej w Saxo Bank A/S.

Ceny ropy

Ceny ropy wciąż pod presją negocjacji z Iranem

Tymczasem prowadzone od kilkunastu miesięcy – z przerwami – rozmowy na temat ożywienia porozumienia nuklearnego z Iranem przeciągają się, a to odsuwa perspektywę pojawienia się na rynkach większej ilości irańskiego surowca, który wpłynąłby na ceny ropy.

"Głównym tematem dla inwestorów są pesymistyczne oczekiwania makroekonomiczne w połączeniu z ograniczoną podażą ropy" – mówi Zhou Mi, analityk Chaos Reserach Institute.

W USA tymczasem zapasy ropy nieznacznie wzrosły – wynika z danych branżowego Amerykańskiego Instytutu Paliw (API).

API podał w wyliczeniach za ub. tydzień, że zapasy ropy wzrosły o 593 tys. baryłek.

Spadły jednak zapasy benzyny – o 3,41 mln baryłek, i paliw destylowanych – o 1,72 mln baryłek.

W środę po 16.30 oficjalne dane o amerykańskich zapasach ropy i jej produktów poda Departament Energii (DoE).

Czytaj też: Ceny gazu biją wszelkie rekordy. Nadchodzi krach na rynku?

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023