Talk icon

Informacje

16-08-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny ropy naftowej ponownie poniżej 90 dolarów za baryłkę

Ceny ropy

Ceny ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych notują spadki już trzecią sesję z rzędu. Obecnie notowania surowca są na poziomie poniżej 90 USD za baryłkę. 

W globalnej gospodarce postępuje spowolnienie i zbiega się to ze spodziewanym wzrostem podaży ropy z krajów OPEC – informują maklerzy. Ropa naftowa w USA jest notowana obecnie w pobliżu najniższych poziomów od 6 miesięcy i wytraciła wszelkie zyski, jakie osiągnęła po inwazji Rosji na Ukrainę, które to wydarzenie poważnie zakłóciło przepływy ropy i wpłynęło na wzrosty cen surowca do 130 USD za baryłkę.

Ceny ropy naftowej ponownie w dół

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na IX kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 88,90 USD, niżej 0,57 proc., po spadku w poniedziałek o 2,9 proc. i zniżce w ciągu 2 poprzednich sesji łącznie o ok. 5 proc. Ceny ropy Brent na ICE w dostawach na X wyceniane są po 94,29 USD za baryłkę, w dół o 0,85 proc.

Przez globalne rynki przetacza się fala słabych danych makro, w tym z największych gospodarek na świecie – USA i Chin, a to sygnalizuje, że spowolni zapotrzebowanie na ropę i jej produkty.

Ceny ropy

Notowania ropy reagują na słabsze perspektywy gospodarcze

Tymczasem na rynkach rosną szanse na większą podaż ropy. Więcej ropy na giełdy paliw dostarcza już Libia. Z kolei Iran jest bliski ożywienia umowy nuklearnej, co skutkowałoby większymi dostawami irańskiej ropy.

"Na ceny ropy negatywnie wpływają słabsze perspektywy gospodarcze, w tym z Chin, a także możliwa większa podaż ropy z Iranu" – mówi Sean Lim, malezyjski analityk ds. rynków ropy w RHB Investment Bank Bhd.

"Jednak nawet jeśli porozumienie nuklearne z Iranem zostanie osiągnięte, to jakiekolwiek podwyższenie dostaw ropy z tego kraju może wymagać czasu, więc natychmiastowy efekt tego wydarzenia może na razie nie być zbyt silny" – dodaje.

Ropa naftowa w USA jest notowana obecnie w pobliżu najniższych poziomów od 6 miesięcy i wytraciła wszelkie zyski, jakie osiągnęła po inwazji Rosji na Ukrainę, które to wydarzenie poważnie zakłóciło przepływy ropy i wpłynęło na wzrosty cen surowca do 130 USD za baryłkę.

Czytaj też: Ceny ropy silnie uzależnione od handlu zagranicznego Chin

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2022