O tym co ważne dla polskiej wsi.

Talk icon

Informacje

27-06-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny ropy naftowej notują wahania na rynkach paliw

Ceny ropy

Ceny ropy naftowej wahają się podczas poniedziałkowego handlu na rynkach paliw. Wpływ na wahania notowań surowca ma trwający szczyt państw G7.

Inwestorzy monitorują przebieg szczytu państw G7 i oceniają ryzyko recesji, która ograniczyłaby popyt na surowce, w tym ropę naftową – informują maklerzy. Notowania ropy zaliczą w czerwcu pierwszy miesięczny spadek od listopada 2021 r. w reakcji na eskalację obaw o globalne spowolnienie gospodarcze, w czasie podwyższania przez banki centralne stóp procentowych w celu zwalczania wysokiej inflacji.

Ceny ropy wahają się na rynkach

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na VIII kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 107,55 USD, niżej o 0,06 proc. Ceny ropy Brent na ICE w Londynie w dostawach na VIII są wyceniane po 113,16 USD za baryłkę, w górę o 0,04 proc.

Szczyt grupy G7 w Niemczech został oficjalnie rozpoczęty. Szefowie państw i rządów siedmiu wiodących krajów uprzemysłowionych spotkali się w zamku Elmau w Bawarii. Szczyt, który potrwa do wtorku, jest zdominowany tematem wojny na Ukrainie.

Premier Włoch Mario Draghi powiedział podczas pierwszego dnia szczytu G7, że trzeba "na zawsze" wyeliminować energetyczne uzależnienie od Rosji.

"Nie do pomyślenia jest powrót do uzależnienia od Rosji, jakie było w przeszłości" – podkreślił.

Draghi wskazał na konieczność ustalenia pułapu cen importowanych surowców energetycznych i ocenił, że wyznaczenie pułapu cen paliw kopalnych importowanych z Rosji – w szczególności na ceny ropy – ma cel geopolityczny, nie tylko ekonomiczny i społeczny.

Premier Włoch powiedział, że konieczne jest złagodzenie skutków podwyżek cen energii, zrekompensowanie ich rodzinom i firmom przeżywającym trudności, a także opodatkowanie spółek mających nadzwyczajne zyski.

Ceny ropy

Notowania surowca notują pierwsze spadki od listopada

Tymczasem inwestorzy oceniają ryzyka wystąpienia recesji w gospodarce, co wpłynęłoby na ograniczenie popytu na paliwa.

"Ceny ropy są pod presją z powodu obaw o możliwe spowolnienie gospodarcze" – ocenia Gao Jian, analityk Zhaojin Futures Co.

"Jednak napięta sytuacja fundamentalna na rynkach ropy wpłynie na ograniczenie spadków notowań surowca" – dodaje.

Ceny ropy zaliczą w czerwcu pierwszy miesięczny spadek od listopada 2021 r. w reakcji na eskalację obaw o globalne spowolnienie gospodarcze, w czasie podwyższania przez banki centralne stóp procentowych w celu zwalczania wysokiej inflacji.

Ceny detaliczne takich produktów jak benzyna nie spadną jednak tak szybko, jak w przypadku ropy naftowej, ze względu na brak zdolności rafinerii do większego przerobu.

W ciągu ostatnich 5 tygodni cena ropy Brent spadła o 10 proc., a tymczasem na świecie ceny detaliczne takich paliw jak benzyna i olej napędowy nie spadły, a często jeszcze bardziej rosną.

W USA obecnie ceny benzyny są tylko o kilka centów niżej wobec rekordowych ponad 5 USD za galon, zanotowanych na początku czerwca. W Wielkiej Brytanii nadal ustanawiane są dzienne rekordy cen detalicznych paliw. W Singapurze ceny benzyny są z kolei blisko najwyższych poziomów w historii.

"Wszystko związane jest ze zdolnością rafinerii do produkcji paliw rafinowanych" - ocenia Amrita Se, współzałożycielka i dyrektor. ds. badań w londyńskiej firmie konsultingowej Energy Asoects Ltd.

"Widzieliśmy, jak spadają ceny ropy, ale spadków notowań produktów tak naprawdę nie ma" – dodaje.

Chociaż oczekuje się, że globalny system rafineryjny będzie przetwarzać więcej ropy naftowej w tym i w przyszłym roku – dzięki m.in. nowym obiektom rafineryjnym uruchamianym na Bliskim Wschodzie, w Chinach i Afryce – to nie wystarczy, aby zrównoważyć rynki paliw do silników odrzutowych i diesla – wynika z ocen Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE).

Czytaj też: Ceny ropy naftowej zanotowały spadek o 15% w ciągu 2 tygodni

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023