Talk icon

Informacje

03-06-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny ropy naftowej kończą szósty tydzień ze wzrostem notowań

Ceny ropy

Ceny ropy naftowej spadają w piątek na giełdach paliw, ale dla surowca to już 6. tydzień, który może się zakończyć ze zwyżką notowań. 

Tak długiej tygodniowej serii zwyżek cen ropy nie było od ponad 10 lat. Tymczasem inwestorzy czują rozczarowanie po decyzji OPEC+ o umiarkowanym podwyższeniu dostaw surowca w lipcu i sierpniu – informują maklerzy. Na rynkach wcześniej pojawiały się spekulacje, że Arabia Saudyjska przygotowuje się do pompowania znacznie większej ilości ropy w razie znacznego ograniczenia produkcji surowca w Rosji.

Notowania ropy kolejny dzień ze spadkiem

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 116,37 USD, niżej o 0,43 proc. Ceny ropy Brent na ICE w Londynie w dostawach na lipiec są wyceniane po 117,27 USD za baryłkę, w dół o 0,29 proc.

Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową i jej sojusznicy (OPEC+) uzgodnili podczas czwartkowego posiedzenia, że zwiększą dostawy ropy o 648 tys. baryłek dziennie na lipiec i sierpień – to 0,4 proc. globalnego zapotrzebowania na ropę.

Stratedzy ING Groep oceniają, że jest mało prawdopodobne, aby producenci z OPEC+ wypełnili te ustalenia.

"Uzgodniony przez OPEC+ wzrost podaży ropy wygląda na duży na papierze, ale w rzeczywistości jest bardzo mało prawdopodobne, aby grupie udało się osiągnąć te cele produkcyjne" ~ mówi cytowany przez agencję Bloomberg Warren Patterson, szef strategii surowcowej w ING Groep NV.

Do tej pory sojusz podwyższał co miesiąc dostawy surowca o ok. 430 tys. baryłek dziennie.

Na rynkach wcześniej pojawiały się spekulacje, że Arabia Saudyjska przygotowuje się do pompowania znacznie większej ilości ropy w razie znacznego ograniczenia produkcji surowca w Rosji. Doniesienia te wpłynęły na ceny ropy w ostatnich dniach.

Ceny ropy

Ceny ropy Brent wzrosną w drugiej połowie roku

Spekulowano też, że Rosja może zostać "wyłączona" z umów OPEC+ dotyczących wielkości produkcji ropy. Tak się jednak nie stało i w czwartek ropa WTI zwyżkowała po decyzjach OPEC+ o prawie półtora procent.

"Rosyjska produkcja ropy prawdopodobnie spadnie w nadchodzących miesiącach ze względu na sankcje zachodu, podczas gdy inni członkowie sojuszu OPEC+ mają juz ograniczone wolne moce produkcyjne" – wskazuje Patterson.

Patterson podtrzymuje prognozę, że ceny ropy Brent w II połowie roku wyniosą średnio 122 USD za baryłkę.

Inwestorzy oceniają tymczasem dane o zapasach paliw w USA, gdzie już rozpoczął się sezon letnich wyjazdów.

Departament Energii USA (DoE) poinformował w najnowszym raporcie, że zapasy ropy spadły w Stanach w ub. tygodniu o 5,06 mln baryłek, podczas gdy analitycy prognozowali ich spadek o 2,10 mln baryłek.

Zapasy benzyny spadły z kolei o 711 tys. baryłek wobec prognozy: -100 tys. baryłek.

Rezerwy amerykańskich paliw destylowanych zmniejszyły się zaś w ub. tygodniu o 529 tys. baryłek, a tu oczekiwano wzrostu o 750 tys. baryłek.

Czytaj też: Ceny ropy zaliczają najdłuższe miesięczne zwyżki cen od ponad 10 lat

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023