Talk icon

Informacje

26-08-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny ropy naftowej kończą kolejny tydzień ze wzrostami notowań

Ceny ropy

Ceny ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych notują wzrosty podczas trwającej ostatniej w tym tygodniu sesji na giełdach surowcowych.

Będzie też tygodniowa zwyżka notowań surowca z powodu zacieśniającej się sytuacji na globalnych rynkach paliw – informują maklerzy. Dodatkowo inwestorzy czekają na piątkowe wystąpienie szefa Fed Jerome'a Powella, który zabierze głos podczas sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole. Analitycy oceniają, że Powell podtrzyma stanowisko o dalszym zacieśnianiu polityki pieniężnej, aby poskromić wysoką inflację.

Ceny ropy kończą tydzień ze wzrostami

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na X kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 93,16 USD, wyżej o 0,69 proc. Ceny ropy Brent na ICE w dostawach na X wyceniane są po 99,93 USD za baryłkę, wyżej o 0,59 proc.

Ropa zdrożała na początku tego tygodnia po zapowiedzi przez Arabię Saudyjską potencjalnego obniżenia dostaw ropy z krajów OPEC+, aby ustabilizować sytuację na giełdach ropy.

Ceny ropy zyskiwały też po informacjach o zmniejszeniu dostaw surowca przez główny kazachski terminal naftowy na międzynarodowe rynki paliw po odkryciu uszkodzeń w zbiornikach wypornościowych.

Kazachstan bada różne trasy transportu swojej ropy przez Morze Kaspijskie i rurociągi Baku-Tbilisi-Ceyhan lub Baku-Supsa. Obecnie dzienne wolumeny dostaw ropy z Kazachstanu są o ok. 22 proc. niższe.

Ceny ropy

Rynki oczekują na wystąpienie szefa FED

Tymczasem inwestorzy czekają na piątkowe wystąpienie szefa Fed Jerome'a Powella, który zabierze głos podczas sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole.

Analitycy oceniają, że Powell podtrzyma stanowisko o dalszym zacieśnianiu polityki pieniężnej, aby poskromić wysoką inflację.

Prezes Fed z Cansas City Esther Geirge stwierdziła, że Fed nie podwyższył jeszcze stóp procentowych do takiego poziomu, który ciążyłby gospodarce, i być może będzie musiał podwyższać koszt pieniądza jeszcze przez jakiś czas, powyżej 4 proc.

Takie działania Fed spowolniłyby popyt m.in. na towary, w tym ropę naftową.

Ceny ropy na NYMEX w N.Jorku spadły w czwartek o 2,5 proc., ale od początku tego tygodnia zyskała do tej pory 3 proc.

Czytaj też: Cena gazu osiągnęła rekordowy poziom na unijnym rynku

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2022