O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

16-09-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny ropy naftowej kończą kolejny tydzień ze spadkami notowań

Ceny ropy

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko rosną w piątek rano, ale dla tego surowca kończy się już 3. z kolei słaby tydzień – ze spadkami notowań. 

Pogarszające się globalne tło gospodarcze podsyca na rynkach obawy o popyt na ropę i jej produkty, a umacnianie się dolara USA sprawia, że ropa wyceniana w tej walucie staje się droższa dla większości kupujących – podają maklerzy. Dodatkowo ropa  wytraciła wszystkie zyski w notowaniach, jakie udało się osiągnąć po inwazji Rosji na Ukrainę.

Surowiec kolejny tydzień notuje spadek notowań

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na X kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 85,34 USD, wyżej o 0,28 proc. ale ten tydzień może zakończyć ze spadkiem ceny o ponad 1 proc. i zmierza do zaliczenia też pierwszej kwartalnej straty od ponad 2 lat. Ceny ropy Brent na ICE w dostawach na XI wyceniana są po 91,20 USD za baryłkę, wyżej o 0,40 proc.

Analitycy wskazują, że konsumpcji paliw zagraża jastrzębia polityka amerykańskiej Rezerwy Federalnej, ryzyko wystąpienia recesji w Europie z powodu poważnego kryzysu energetycznego oraz marne skutki podejmowanych w Chinach działań w celu ożywienia słabnącej gospodarki.

Ceny ropy wytraciły wszystkie zyski w notowaniach, jakie udało się osiągnąć po inwazji Rosji na Ukrainę. Z wysokich poziomów wycofały się też inne surowce, w tym miedź, ponieważ inwestorzy byli zmuszeni przekalibrować swoje oczekiwania dotyczące perspektyw gospodarczych.

"Nastroje na globalnych rynkach ropy pozostają w dużej mierze negatywne" – ocenia Warren Patterson, szef strategii surowcowej w ING groep NV.

"Wyższy kurs USD w połączeniu z oczekiwaniami rynków na bardziej jastrzębie działania Fed nie pomogą cenom większości surowców" – dodaje.

Ceny ropy

Analitycy obniżają prognozy na przyszłe ceny ropy

Analitycy Standard Chartered ostrzegają tymczasem, że światowy rynek ropy osiągnął w tym kwartale "dużą nadwyżkę" tego surowca. Z kolei stratedzy Morgan Stanley i UBS Group obniżyli swoje krótkoterminowe prognozy notowań na resztę tego roku o 15 USD na baryłce w obliczu narastających obaw przed recesją w największych gospodarkach.

Eksperci wskazują, że ceny ropy mogą mocniej się odbić w 2023 r., gdy na rynkach będzie mniej ropy z Rosji.

Czytaj też: Ceny ropy naftowej rozpoczynają tydzień od sporych spadków

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023