Talk icon

Informacje

19-08-2022

Autor: Świat Rolnika

Ceny ropy na rynkach wciąż wyjątkowo niestabilne

Ceny ropy

Na rynkach ceny ropy kończą tydzień z dużymi wahaniami nawet w trakcie jednej sesji. Wśród inwestorów nadal utrzymują się obawy o spowolnienie gospodarcze.

Podczas gdy w USA rośnie popyt na ropę i benzynę, a ich zapasy mocno spadły w ub. tygodniu, to nad rynkami nadal ciążą obawy inwestorów o wzrost gospodarczy. Na początku tego tygodnia ropa w USA osiągnęła najniższe notowania od ponad 6 miesięcy, po czym udało jej się odrobić część strat. 

Ceny ropy na rynkach wahają się 

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na IX kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 90,14 USD, niżej o 0,40 proc. i po spadku od początku tego tygodnia o ok. 2 proc. Brent na ICE w dostawach na X wyceniana jest po 96,18 USD za baryłkę, niżej o 0,42 proc.

Podczas gdy w USA rośnie popyt na ropę i benzynę, a ich zapasy mocno spadły w ub. tygodniu, to nad rynkami nadal ciążą obawy inwestorów o wzrost gospodarczy.

Na początku tego tygodnia ropa w USA osiągnęła najniższe notowania od ponad 6 miesięcy, po czym udało jej się odrobić część strat. Inwestorzy czekają na sygnały w sprawie ewentualnego osiągnięcia umowy nuklearnej z Iranem, co doprowadziłoby do zwiększenia dostaw na globalne rynki paliw irańskiej ropy.

"Wolne moce produkcyjne dostawców ropy naftowej mogą stanowić poważny problem na resztę tego roku i na 2023" – ocenia Victor Shum, wiceprezes ds. doradztwa energetycznego w S&P Global Commodity Insights.

"Wyższy eksport ropy z Iranu, słabszy chiński popyt na paliwa lub poważne zmiany w dostawach ropy naftowej z Rosji – wszystko to może szybko zmienić równowagę na rynkach ropy i doprowadzić do gwałtownej zmiany cen" – ostrzega.

Ceny ropy

Czytaj też: Ceny ropy w USA oscylują wokół 88 USD za baryłkę

PAP/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023