Talk icon

Informacje

24-03-2023

Autor: Świat Rolnika

Ceny pszenicy zanotowały gwałtowny spadek w ciągu 4 dni

Ceny pszenicy

Ceny pszenicy zanotowały spadek o około 20 euro do poziomu 253,50 euro za tonę w ciągu zaledwie 4 dni handlowych. 

To najniższe ceny od września 2021 roku – czyli od około 19 miesięcy. Ceny kukurydzy również zanotowały wyraźny spadek – o 16 euro do 250 euro za tonę. Duży eksport znad Morza Czarnego w połączeniu z wyprzedażą przez duże fundusze finansowe na rynkach zbóż i surowców w niestabilnej światowej gospodarce nadal odbija się na cenach zbóż, Przepływ towarów z Ukrainy również pozostaje bardzo duży, pomimo znacznych trudności logistycznych.

Rynki zbóż znajdują się w spirali spadkowej

“Znaczny eksport z Morza Czarnego w połączeniu z wyprzedażą przez główne fundusze finansowe na rynkach zbóż i surowców w niestabilnym globalnym środowisku gospodarczym nadal odbija się na cenach zbóż” – twierdzą analitycy Agritel. 

Przepływ towarów z Ukrainy również pozostaje bardzo rozległy, pomimo znacznych trudności logistycznych. W rezultacie ceny pszenicy w Europie wracają do poziomów sprzed wojny.

Według ukraińskiego ministra rolnictwa, nowe zbiory pszenicy w 2023 r. szacuje się obecnie na 16,6 mln ton w porównaniu z 20,5 mln ton w 2022 r. Nowe ukraińskie zbiory kukurydzy w prognozowane są na poziomie 21,7 mln ton w porównaniu z 25,6 mln w ubiegłym roku. Oczekuje się, że produkcja rzepaku wzrośnie do 3,8 mln ton w porównaniu z 3,7 mln ton.

Ceny rosyjskiej pszenicy o zawartości białka 12,5% dostarczanej bezpłatnie na pokładzie (FOB) z portów Morza Czarnego spadły w zeszłym tygodniu o 13 dolarów do poziomu 277 dolarów za tonę (256 EUR za tonę)

Analitycy Sovceon szacują, że rosyjski eksport pszenicy może osiągnąć w marcu 4,2 miliona ton, w porównaniu z 2,1 miliona ton w zeszłym roku.

Ceny pszenicy

Pozostałe czynniki wpływające na ceny pszenicy

Ceny pszenicy spadły również przez poprawę kondycji pszenicy ozimej w USA. Krajowa Służba Statystyki Rolnictwa Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) oceniła w swoim cotygodniowym raporcie 19% pszenicy ozimej u czołowego producenta w Kansas jako w dobrym lub doskonałym stanie, w porównaniu z 17% w poprzednim tygodniu.

“Po łagodnej zimie zboża ozime w większości regionów Europy weszły w dobrą kondycję na wiosnę – wynika z programu monitorowania upraw MARS Komisji Europejskiej. 

Według MARS plony pszenicy w Europie wzrosną do szacunkowych 5,99 t/ha dla następnych zbiorów, co stanowi wzrost o 3% w porównaniu do 2022 r. Plony jęczmienia pozostają potencjalnie niezmienione i wynoszą 5,91 t/ha, a plony rzepaku są nieco niższe i wynoszą 3,29 t/ha.

Jednak MARS informuje również o przedłużeniu i nasileniu się suszy w południowej Europie, co budzi coraz większe obawy. Poważny deficyt opadów obserwuje się w południowej Hiszpanii i Portugalii. Wilgotność gleby jest bardzo niska, a opady są bardzo potrzebne. W północnych i środkowych Włoszech utrzymuje się deficyt opadów, który poważnie obniżył poziom wody w zbiornikach i powoduje poważne obawy dotyczące nawadniania w rolnictwie.

Zobacz także: Ceny zbóż notują spadki do nowych minimów! Jakie są tego powody?

fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023