Talk icon

Informacje

24-02-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny pszenicy biją wszelkie rekordy! Przebiły poziom 240 euro za tonę!

Ceny pszenicy

Europejskie ceny pszenicy chwilowo przekroczyły granicę 240 euro za tonę pod koniec ubiegłego tygodnia. Ceny kukurydzy, soi i rzepaku również nadal gwałtownie rosną. Europejskie ceny kukurydzy wzrosły do ​​nieco poniżej 230 euro za tonę, a rzepak ponownie przekroczył 360 euro za tonę. Ceny zbóż są najwyższe od wielu lat.

Ceny pszenicy rosną na całym świecie

Ponowne wzrosty ceny pszenicy pokazują, że rynek jest nadal przekonany, że podaż jest bardzo ograniczona

– skomentował amerykański analityk. W USA dodatkowe paliwo dla wzrostów zapewnia również arktyczny okres mrozów.

Mało tego, że amerykańska pszenica ozima w wielu ważnych regionach upraw nie była wystarczająco pokryta śniegiem na początku okresu mrozów, stąd wiele roślin mogło zostać masowo uszkodzonych.

Logistyka transportu w USA w głębi lądu i do portów eksportowych na wybrzeżu jest również poważnie zakłócona, ponieważ duże rzeki zamarzają i trudno po nich żeglować. Ponadto przerwy w dostawie prądu na dużą skalę utrudniają transport i przechowywanie ziarna.

Ale nie tylko w USA ceny zbóż ponownie gwałtownie rosną. Rosnące ceny pszenicy eksportowej są również zgłaszane z Rosji . Najnowsze dane pokazują, że rosyjska pszenica zawierająca 12,5 procent białka została wysłana do portów Morza Czarnego (FOB) pod koniec zeszłego tygodnia za 283 dolarów za tonę, co stanowi wzrost o około 5 dolarów w porównaniu z poprzednim tygodniem.

Jednak podobnie wyraźna tendencja wzrostowa miała miejsce na wszystkich pozostałych rynkach eksportowych, takich jak Zatoka Stanów Zjednoczonych, Francja i Hamburg.

Czytaj też: Ceny trzody chlewnej po miesiącach stagnacji nareszcie wrosły!

Ceny pszenicy – duże zakupy Chińczyków mogą jeszcze bardziej podnieść poziomy

W najważniejszym niemieckim porcie eksportowymCeny pszenicy 0213, Hamburgu, hurtowa sprzedaż pszenicy chlebowej przekroczyła już granicę 240 euro. W ubiegły piątek ceny pszenicy dostarczonej do Hamburga wyniosły 244 euro za tonę – i prawdopodobnie wzrosną, biorąc pod uwagę stałe stawki rynkowe kontraktów terminowych.

Komisja Europejska informuje, że eksport pszenicy z Unii Europejskiej – z wyłączeniem Wielkiej Brytanii – wyniósł 16,8 miliona ton, co oznacza spadek o prawie 20 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Do tej pory Niemcy sprzedały do ​​krajów trzecich 1,9 miliona ton pszenicy i około 830 000 ton jęczmienia. Ze względu na bardzo silny eksport do Chin Francja ma 4,5 miliona ton pszenicy i 1,9 miliona jęczmienia.

Jednocześnie USA ceny zbóż znalazły się pod presją w miniony czwartek ze względu na prognozę Departamentu Rolnictwa USA (USDA) dotyczącą rekordowego areału kukurydzy i soi w uprawie w 2021 roku – ale potem szybko się poprawiły. Konsekwencje ochłodzenia w USA dla logistyki transportu i oziminy odegrały znaczącą rolę.

Wsparciem dla rynku była również zrewidowana w dół prognoza zbiorów rosyjskiej pszenicy Sovecon w 2021 roku oraz liczne nowe międzynarodowe przetargi importowe. Przednia pszenica MATIF wzrosła tymczasowo do 242,75 euro za tonę i był to najwyższy poziom od maja 2013 roku.

Ceny pszenicy wzrosły, ale uważamy, że potencjał wzrostu jest jeszcze większy

– powiedział amerykański analityk. Oczekuje się, że Chińczycy będą nadal kupować w dużych ilościach pszenicę, kukurydzę i soję, co powinno podnieść ceny.

agrarheute.com/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2022