O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

03-03-2023

Autor: Świat Rolnika

Ceny pszenicy notują spadki do najniższego poziomu w tym roku

Ceny pszenicy

W Europie ceny pszenicy spadły w tym tygodniu do najniższego poziomu od 1 stycznia. W Chicago natomiast tak niskich notowań nie widziano od 17 miesięcy.

Jak informują analitycy, presja cenowa wynika prawdopodobnie z dobrej globalnej sytuacji podażowej, między innymi z niedawnego gwałtownego wzrostu rosyjskiego eksportu. Do tego dochodzą ogromne zbiory zbóż w Australii, które również wywierają presję na ceny w Azji i na rynku światowym.

Co wpływa na spadki ceny pszenicy?

Zdaniem analityków firmy Agritel obecnie można zaobserwować globalny spadek cen zbóż . Oprócz rosyjskiej presji cenowej na rynki eksportowe istnieje również obawa o rozwój globalnego popytu, zwłaszcza na zboża paszowe, w związku z trwającym rozprzestrzenianiem się ptasiej grypy. 

“Jednocześnie niepewne prognozy pogodowe związane z niedoborami wody w Europie Zachodniej, Indiach i Argentynie powinny ograniczyć potencjał spadkowy cen zbóż” – przekonują analitycy Agritel.

Rynki uważnie obserwują też negocjacje w sprawie przedłużenia Czarnomorskiego Korytarza Zbożowego, które zakończą się 18 marca. 

“Optymizm co do rozszerzonej umowy eksportowej między Rosją a Ukrainą i bardzo tani rosyjski eksport utrzymują ceny pszenicy pod presją” – twierdzą analitycy. 

Jednak Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji poinformowało, że Moskwa zgodzi się na przedłużenie umowy zbożowej z Morza Czarnego tylko wtedy, gdy uwzględnione zostaną interesy jej producentów rolnych.

Ceny pszenicy

W Europie ceny pszenicy na paryskim rynku terminowym spadły do najniższego poziomu 272 euro za tonę.

„Fakt, że Rosja nadal ustala ceny na rynku światowym, a także negatywne zmiany makroekonomiczne z ostatnich kilku dni niepokoją rynki” – powiedział francuski handlowiec. 

Według różnych handlarzy zbożem turecka państwowa agencja ds. zboża, TMO, kupiła w dużym przetargu około 790 000 ton głównie rosyjskiej pszenicy. 

Jednak przytłaczające oczekiwanie jest takie, że sucha pogoda w wielu częściach świata będzie w najbliższym czasie wspierać notowania pszenicy. 

Zobacz też: Eksport zboża z ukraińskich portów maleje. Winne rosyjskie kontrole

fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023