O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

28-04-2023

Autor: Świat Rolnika

Ceny pszenicy notują spadki do najniższego poziomu od 2 lat

Ceny pszenicy

Ceny pszenicy spadły w zeszłym tygodniu o 18 euro za tonę. Był to spadek do najniższego poziomu od września 2021 roku.

Ceny gwałtownie spadają również na rynku światowym – ale nie tak gwałtownie, jak w Europie i nad Morzem Czarnym. Komisja Europejska poinformowała, że podejmie „nadzwyczajne środki zapobiegawcze” w odniesieniu do pszenicy, kukurydzy, słonecznika i rzepaku w następstwie wspólnej skargi złożonej pod koniec marca przez Bułgarię, Węgry, Polskę, Rumunię i Słowację.

Ceny pszenicy są najniższe od 2 lat

Dwa wydarzenia budzą szczególne zaniepokojenie rynków: po pierwsze masowy napływ taniego ukraińskiego zboża na rynek europejski, a z drugiej strony możliwy koniec umowy eksportowej na Morzu Czarnym – czym grozi Rosja. To ostatnie wprawdzie doprowadziłoby do przerwania/utrudnienia ukraińskiego eksportu przez porty nad Morzem Czarnym, ale jednocześnie zwiększyłoby presję na europejski rynek wewnętrzny.

Komisja Europejska poinformowała, że podejmie „nadzwyczajne środki zapobiegawcze” w odniesieniu do pszenicy, kukurydzy, słonecznika i rzepaku w następstwie wspólnej skargi złożonej pod koniec marca przez Bułgarię, Węgry, Polskę, Rumunię i Słowację. Unia Europejska zezwoli na wwóz zboża z Ukrainy do pięciu krajów tylko wtedy, gdy będzie ono przeznaczone na eksport do innych członków UE lub reszty świata.

Również Niemcom grozi przeniesienie większych ilości zboża ze zbiorów z 2022 roku na następny sezon. 

„Obecnie w gospodarstwach pozostaje jeszcze od 10% do 20% starego zbioru zboża ” – poinformował Jan Heinecke z Agravis Raiffeisen AG na tegorocznej konferencji rolnictwa w Berlinie. 

Unijny komisarz ds. handlu Valdis Dombrovskis omówił rozwiązanie z ministrami z Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji, a także z ukraińskimi odpowiednikami. Następne spotkanie ma się odbyć w najbliższych dniach.

Na europejskim rynku kontraktów terminowych ceny pszenicy spadły w zeszłym tygodniu o 18,25 euro do prawie 243 euro za tonę – najniższego poziomu od września 2021 r. Nowe zbiory z 2023 r. wyceniono na 244 euro.

Zobacz także: Zbiory zbóż 2023. KE: Będą one znacznie większe niż w ubiegłym roku

Ceny pszenicy

fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023