Talk icon

Informacje

25-07-2022

Autor: Emilia Gromczak

Ceny prosiąt na Ukrainie utrzymują się na stabilnym poziomie

ceny prosiąt

Na Ukrainie ceny prosiąt o wadze 25-30 kg wahają się w granicach 90-130 UAH/kg, w kategorii wagowej 9-12 kg - 190-200 UAH/k.

Na Ukrainie utrzymuje się wysoki popyt i ceny na komercyjne prosięta. Dostawcy prosiąt do tuczu zwracają uwagę, że popyt na warchlaki towarowe jest obecnie aktywny zarówno ze strony producentów rolnych, którzy starają się ograniczyć straty spowodowane spadkiem cen zbóż, jak i ze strony społeczeństwa. 

Ceny prosiąt na Ukrainie

Analitycy Stowarzyszenia „Hodowli trzody chlewnej Ukrainy” zauważają, że wysoki popyt na warchlaki handlowe utrzymuje ceny prosiąt na odpowiednim poziomie. W przeciwieństwie do cen trzody chlewnej z warunków rzeźnych, notowania na rynku prosiąt towarowych nie zmieniły kierunku ruchu w ostatnich miesiącach. Według operatorów rynkowych podaż takich zwierząt pozostaje dość ograniczona, a popyt utrzymuje się na niezmiennie wysokim poziomie, co sprzyja dodatniej dynamice cen. Tak więc w drugiej połowie lipca ceny prosiąt o wadze 25-30 kg wahają się w granicach 90-130 UAH/kg, w kategorii wagowej 9-12 kg - 190-200 UAH/kg. Dostawcy prosiąt do tuczu zwracają uwagę, że popyt na warchlaki towarowe jest obecnie aktywny zarówno ze strony producentów rolnych, którzy starają się ograniczyć straty spowodowane spadkiem cen zbóż, jak i ze strony społeczeństwa.

ceny prosiąt Ukraina

Popyt pozostaje niezaspokojony 

Ceny prosiąt pozostają na stabilnym poziomie, ale rolnicy, specjalizujący się w produkcji roślinnej, starają się zrekompensować część nieotrzymanych środków przez karmienie świń zbożem. Wszystko ze względu na to, że cena tusz jest w tym roku znacznie atrakcyjniejsza. Biorąc pod uwagę, że obecnie większość partii prosiąt handlowych jest zarezerwowanych do końca września, a w niektórych miejscach do października włącznie, popyt ze strony sytuacyjnych hodowców trzody chlewnej często pozostaje niezaspokojony.

„Skreślenie z lipca listy importów krytycznych umożliwiło generalnie import nie tylko świń rasowych z zagranicy, ale także handlowych, w tym prosiąt do tuczu. Jednak lato to niesprzyjający okres na takie zakupy ze względu na upały. Wśród barier ekonomicznych takich działań jest znaczący wzrost kosztów logistyki, wzrost ceny takich zakupów z powodu zniesienia ulg podatkowych na import oraz rewizji oficjalnych kursów walut” – skomentowali analitycy Stowarzyszenia.

Przeczytaj:  Dobrostan trzody chlewnej – warunki otrzymania płatności

agravery.com/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023