O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

24-02-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny paliw w hurcie mogą być wyższe o 100 zł na metr sześc.

Ceny paliw

Ceny paliw w hurcie mogą być w piątek wyższe o 100 zł/metr sześcienny – poinformował PAP w czwartek portal analityczny e-petrol.pl.

Oznacza to kolejne wzrosty cen paliw na stacjach nawet o kilkanaście groszy na litrze. Sytuacja na rynku ropy naftowej zmieniła się w związku z trwającym od czwartkowego poranka konfliktu zbrojnego między Rosją i Ukrainą. W czwartek rano cena ropy wynosiła 95 dolarów za baryłkę; po godzinie 15 było to już 100,7 dolarów za baryłkę.

Wzrost ceny paliw w hurcie przełoży się na sytuację na stacjach

Zdaniem analityków e-petrol.pl już od piątku możemy spodziewać się, że ceny paliw w hurcie wzrosną nawet o 100 zł na m. sześc. 

"To w ciągu kilku dni przełoży się na podwyżki cen paliw na stacjach nawet o kilkanaście groszy na litrze. Rozszerzenie się konfliktu może oznaczać tylko dalsze podwyżki cen" – powiedział PAP Jakub Bogucki, analityk portalu e-petrol.pl.

"Do niedawna dywagowano, czy cena ropy może przekroczyć 100 dolarów za baryłkę. Okazuje się, że stało się to faktem. Jak dalej będą kształtowały się notowania, zależeć będzie od sankcji, jakie zostaną nałożone na Rosję oraz od tego, czy Rosja zdecyduje się zawiesić lub ograniczyć dostawy ropy naftowej i gazu do państw Europy Środkowo-Wschodniej. Trudno w takiej sytuacji o prognozy, które nie byłyby obarczone błędem" – podkreślił analityk.

Ceny paliw

Zdaniem Boguckiego, jeśli chodzi o źródła dostawy ropy naftowej, Polska jest obecnie w dużo lepszej sytuacji niż kilka lat temu. 

"Mamy już w znacznej części zdywersyfikowane dostawy, co nie uzależnia nas tak od Rosji. Mamy możliwość zakupu ropy także z innych kierunków, ale gdyby odcięto dostawy z Rosji, koszty importu wzrosną" – stwierdził ekspert, który podsumował rynek i ceny paliw.

Czytaj też: Walewski: Rosnące ceny energii uderzą w każdy sektor gospodarki

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023