Talk icon

Informacje

18-11-2022

Autor: Polska Agencja Prasowa

Ceny paliw na stacjach zanotują spadki w przyszłym tygodniu

Ceny paliw

W nadchodzącym tygodniu ceny paliw na stacjach będą niższe – przewidują w piątkowym komentarzu analitycy portalu e-petrol.pl. 

Według ich prognoz średnia cena Pb98 ukształtuje się na poziomie 7,24-7,37 zł/l, Pb95 między 6,49-6,61 zł/l, a diesla 7,64-7,81 zł/l. Wyjaśnili, że w ostatnich dniach obserwowali odczuwalną przecenę na rynku naftowym – te zmiany zapewne w najbliższym czasie odbiją się także na handlu paliwowym w naszym kraju.

Paliwa tanieją po umocnieniu się złotówki względem dolara

Według analityków portalu e-petrol.pl w nadchodzącym tygodniu zobaczymy niższe ceny paliw na skutek dużych przecen na rynku hurtowym w ostatnich kilku dniach, ale przede wszystkim umocnienia złotówki wobec dolara amerykańskiego. Jak dodają, skala zmian, jakie mogą pojawić się na rynku detalicznym, będzie duża.

"W okresie między 21 i 27 listopada 2022 spodziewamy się, że średnia cena Pb98 ulokuje się na poziomie 7,24-7,37 zł/l, a benzyny 95 między 6,49 i 6,61 zł/l. Wyraźna zmiana dotyczyć może cen oleju napędowego, który powinien kosztować 7,64-7,81 zł/l. Jedynie w przypadku autogazu zmiana cen będzie niewielka – średnia cena tego paliwa wyniesie 2,96-3,05 zł/l" - poinformowali eksperci.

Wyjaśnili, że w ostatnich dniach obserwowali odczuwalną przecenę na rynku naftowym – "te zmiany zapewne w najbliższym czasie odbiją się także na handlu paliwowym w naszym kraju. Już widać je wyraźnie w cennikach rafineryjnych i zapewne w kolejnych dniach nastąpi przeniesienie tendencji na ceny w detalu".

Ceny paliw

Ceny paliw notują spadki drugi tydzień z rzędu

Analitycy wskazali w piątkowym komentarzu, że aktualne ceny paliw w porównaniu z poziomem z ubiegłego weekendu są wyraźnie niższe.

"Benzyna 98-oktanowa kosztuje 6391 zł/m sześc., co oznacza spadek o 271 zł. Benzyna Pb95 ma dzisiaj średnią cenę 5691 zł/m sześc., czyli o 261 zł mniej niż w sobotę. Spadki na dieslu mają skalę 386 zł/m sześc., a cena tego paliwa wynosi 6599 zł/m sześc. W przypadku oleju opałowego można mówić o obniżce o 292 zł/m sześc. do poziomu 5300 zł/m sześc." - wynika z danych e-petrol.pl.

Analitycy zwrócili uwagę, że ostatnie dni na rynku naftowym przyniosły przecenę. Dodali, że baryłka ropy Brent, która na zamknięciu poprzedniego tygodnia kosztowała blisko 96 dolarów, systematycznie traci na wartości i w piątek przed południem można było ją kupić za niecałe 90 dolarów.

"Inwestorów coraz bardziej niepokoi sytuacja epidemiczna w Chinach, która może negatywnie odbić się na popycie na produkty naftowe" – zaznaczyli analitycy e-petrol.pl. Ich zdaniem notowaniom surowca ciążą obawy o kondycję chińskiej gospodarki, która będzie musiała zmierzyć się z kolejną falą epidemii COVID-19.

Czytaj też: NBP: Wzrost cen żywności osiągnie szczyt IV kwartale

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023