O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

15-02-2023

Autor: Świat Rolnika

Ceny nawozów potasowych pozostają wysokie. Jakie są tego przyczyny?

Ceny nawozów

Ceny nawozów potasowych pozostają bardzo wysokie na początku 2023 roku, podczas gdy nawozy azotowe zaczynają notować spadki.

Jednym z powodów jest to, że 40% światowej podaży dotychczas pochodziło z Rosji i Białorusi. Dodatkowo kanadyjscy producenci nie zwiększają obecnie swoich zdolności produkcyjnych. Z tych powodów w ostatnim czasie ceny na rynku światowym utrzymują się na stabilnym, bardzo wysokim poziomie.

Jakie czynniki wpływają na ceny nawozów potasowych?

Na światowym rynku potasu dominują trzy kraje: Kanada, Rosja i Białoruś. Przed rozpoczęciem wojny na Ukrainie odpowiadały one za 70% światowych wolumenów dostaw. Ponadto prawie 6% światowego eksportu nawozów potasowych pochodzi z Izraela i Niemiec. 

„Jeśli chodzi o zdolności produkcyjne, nawozy potasowe są z pewnością jednymi z najbardziej dotkniętych przez zakłócenia dostaw z Rosji i Białorusi w porównaniu z innymi produktami nawozowymi” – powiedział Humphrey Knight, główny analityk potażu w CRU, w rozmowie z Investing News Network.

Rosja i Białoruś, które zajmują odpowiednio drugie i trzecie miejsce na liście największych producentów, wyprodukowały łącznie około 17 mln ton nawozów potasowych w 2022 roku. Kanada była pierwsza z 14 milionami ton. 

„Przed 2022 r. oba kraje odpowiadały za około 40 procent światowej podaży. Chociaż eksport z obu krajów napotkał ogromne zakłócenia w 2022 r., zwłaszcza z Białorusi, nawozy potasowe nadal napływały również stamtąd na wiele rynków” – wyjaśnił Knight.

Ceny nawozów

W szczególności Rosja przeniosła znaczną część sprzedaży z Europy do Ameryki Łacińskiej i Indii, często osiągając przy tym rekordowe ceny nawozów. Światowe ceny rynkowe soli potasowej gwałtownie wzrosły w 2022 r. z 221 do 562 dolarów za tonę – była to najwyższa cena od lutego 2009 roku. Ceny na rynku światowym utrzymywały się na tym wysokim poziomie do początku 2023 roku. 

Zobacz także: Kowalczyk zapowiada przepisy regulujące ceny nawozów!

fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023