Informacje
01-04-2023
Ceny nawozów w dalszym ciągu notują spadki. Większość analityków obserwuje na rynkach światowych stopniowe schodzenie do najniższych poziomów od wielu miesięcy.
Dodatkowo notowania nawozów fosforowych i potasowych spadają na rynku światowym, ale nie w Europie Środkowej. Również agencja ratingowa Fitch jeszcze bardziej obniżyła swoje prognozy cen mocznika i innych nawozów azotowych na 2023 r. na podstawie szacunków firmy analitycznej CRO.
Ceny nawozów w dół. Jakie są tego przyczyny?
W Niemczech i na innych rynkach Europy Środkowej ceny najważniejszych nawozów azotowych dalej spadały. Ceny saletry wapniowo-amonowej, mocznika i roztworu saletry amonowo-mocznikowej na niemieckich rynkach spot spadły o około 10 euro za tonę w porównaniu tygodniowym.
Średnio azotan wapniowo-amonowy kosztował w tym tygodniu średnio 360 euro za tonę – czyli o 10 euro mniej niż tydzień temu i około 250 euro mniej niż na początku roku. W tym tygodniu za mocznik należało zapłacić nieco ponad 480 euro. Natomiast najważniejszy nawóz płynny, roztwór mocznika azotanu amonu notowany był poniżej 380 euro za tonę.
Tymczasem większość analityków i handlowców obserwuje pewien stopień spadku cen na rynku światowym, nie mając pewności, że ceny mogą nie spaść ponownie. Na przykład analitycy CRU donoszą w tym tygodniu, że większość głównych wskaźników referencyjnych mocznika „wydaje się, że osiągnęła tymczasową cenę minimalną ”, do czego przyczyniły się ceny na przetargu indyjskim oraz sezonowe zakupy w Europie i USA. Zdaniem ekspertów CRU światowy handel amoniakiem pozostał jednak ograniczony i rynek spodziewa się dalszego gwałtownego spadku przy kolejnym zmowie cen w Tampie (USA).
Zdaniem ekspertów CRU, światowe ceny fosforanów również kontynuowały spadek z powodu niższych kosztów surowców, rosnących zapasów i ograniczonego popytu na fosforany. W Niemczech cena fosforanu diamonu (DAP) na rynkach spot wyniosła poniżej 720 euro za tonę. Choć to o 10 euro mniej niż w poprzednim tygodniu, ceny są zbliżone do tych z początku marca.
Globalni nabywcy nawozów potasowych są obecnie bardzo niechętni do zakupów ze względu na oczekiwanie dalszych spadków cen i brak nowej orientacyjnej ceny kontraktowej dla Indii i Chin. Na rynkach spot ceny nawozów potasowych wyniosły 585 euro za tonę.
Agencja ratingowa Fitch jeszcze bardziej obniżyła swoje prognozy cen mocznika i innych nawozów azotowych na 2023 r. na podstawie szacunków firmy analitycznej CRO. Było to uzasadnione m.in. spadającymi cenami gazu oraz dostawami z krajów objętych wcześniej sankcjami, takich jak Rosja, Iran czy Wenezuela.
Zobacz także: Kowalczyk zapowiada przepisy regulujące ceny nawozów!
fot.Pixabay