Talk icon

Informacje

14-04-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny nawozów nadal będą rujnować rolników. Kiedy to się skończy?

Ceny nawozów

W najbliższych miesiącach ceny nawozów na rynkach światowych najprawdopodobniej będą nadal rosły – przekazali analitycy rolni Banku PKO BP.

Jak dodają za dalszymi podwyżkami “przemawiają za tym nadal bardzo wysokie ceny gazu ziemnego w Europie”. Stanowi nawet do 80% kosztów wytworzenia nawozów azotowych, ale również sól potasowa i fosforyty. Sytuację pogorszyła także wojna rosyjsko-ukraińska. Zarówno Rosja, jak i Białoruś, mają duże znaczenie w światowej produkcji i handlu nawozami.

Drożejący gaz i wojna wpływają na notowania nawozów

W ostatnich tygodniach obserwujemy znaczący wpływ wojny Rosji z Ukrainą na ceny nawozów. Zdaniem analityków rolnych z PKO BP, niewiele się w tej sprawie zmieni.

“Drożeją wszystkie rodzaje nawozów oraz surowce potrzebne do ich wyprodukowania – przede wszystkim gaz ziemny, który stanowi nawet do 80% kosztów wytworzenia nawozów azotowych, ale również sól potasowa i fosforyty” – informują analitycy PKO BP.

Sytuację pogorszyła wojna rosyjsko-ukraińska. Zarówno Rosja, jak i Białoruś, mają duże znaczenie w światowej produkcji i handlu nawozami. Bardzo istotny z punktu widzenia Unii Europejskiej jest rynek nawozów azotowych, czyli przede wszystkim mocznika i saletry amonowej, a Rosja i Białoruś odpowiadają łącznie za ok. 12% ich światowego eksportu. Co więcej, Białoruś i Rosja są na drugim i trzecim miejscu na świecie pod względem wartości wyeksportowanych nawozów potasowych.

Ceny nawozów

Ceny nawozów będą rosły w najbliższych miesiącach

Sankcjami Unii Europejskiej został objęty cały białoruski sektor nawozów potasowych, a wcześniej zakaz eksportu saletry amonowej ogłosiły władze rosyjskie. Zmniejszył się również handel nawozami w obszarze Morza Czarnego. Ceny kształtuje także...niepewność co do dalszych losów wojny.

“W najbliższych miesiącach ceny nawozów na rynkach światowych najprawdopodobniej będą nadal rosły“ – informują analitycy rolni. 

“Przemawiają za tym nadal bardzo wysokie ceny gazu ziemnego w Europie (ponad 100 EUR/MWh, niemal 50% wyżej niż na początku roku) i zwiększony popyt na nawozy. Sytuacja może ulec zmianie w razie poprawy stosunków z Rosją i Białorusią, co może spowodować zwiększenie importu nawozów i obniżenie cen gazu w Europie” – wyjaśniają. 

Czytaj też: Wysokie ceny nawozów mają tragiczne konsekwencje

igrit.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023