Talk icon

Informacje

02-03-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny jęczmienia pozostają na rekordowym poziomie przez chiński popyt!

Ceny jęczmienia

Chociaż niemieccy eksporterzy – w przeciwieństwie do francuskich – nie mają pozwoleń na eksport do Państwa Środka, lokalne ceny jęczmienia korzystają pośrednio z ogromnego chińskiego popytu na zboże paszowe.

Ceny jęczmienia są obecnie na najwyższym poziomie od lat

Podobnie jak w przypadku pszenicy, jednym z powodów jest bardzo wysoki popyt eksportowy. I tutaj, oprócz tradycyjnych klientów – takich jak Arabia Saudyjska, Afryka Północna i Iran – w szczególności Chiny kupują na pustym rynku. I chociaż niemieccy eksporterzy nadal nie mają pozwoleń na eksport do Państwa Środka, lokalne ceny jęczmienia korzystają pośrednio z ogromnego popytu na zboże paszowe w Chinach.

Powód: Francja, która jest ważnym konkurentem dla jęczmienia niemieckiego zarówno na rynku europejskim, jak i w krajach trzecich, podobnie jak Kanada, dostarcza do Chin ogromne ilości jęczmienia (i pszenicy) po bardzo wysokich cenach. Oznacza to, że Francuzi nie są w stanie działać na innych rynkach, stąd znajduje się wolne miejsce na niemiecki jęczmień.

Analitycy podają, że Chińczycy zawarli już liczne kontrakty na zbiory w 2021 roku we Francji i Kanadzie. Jednym z powodów jest to, że z powodu bardzo wysokich ceł eksportowych nałożonych przez Chiny z powodów politycznych Australia, jako najważniejszy dostawca dla Chin, została prawie całkowicie anulowana.

Najlepszym sposobem na poznanie aktualnej sytuacji rynkowej jest oczywiście przyjrzenie się cenom – są one najwyższe niż od wielu lat. W najważniejszym francuskim porcie eksportowym, Rouen, ceny jęczmienia kształtowały się na poziomie 231 euro za tonę. Czyli o 12 euro więcej niż tydzień wcześniej i około 83 euro więcej niż rok temu. Statystyki pokazują, że co najmniej od 2014 roku nie było wyższych cen jęczmienia.

W niemieckim porcie eksportowym w Hamburgu ceny dostarczanego tam jęczmienia kształtowały się na poziomie 212 euro za tonę. Jest to najwyższy poziom od 2018 roku, gdy w Niemczech panowała susza.

Czytaj też: Ceny pszenicy biją wszelkie rekordy! Przebiły poziom 240 euro za tonę!

Ceny jęczmienia rosną przez olbrzymie zakupy Chin na świecie

W bieżącym roku gospodarczym ChinyCeny jeczmienia 02 kupią co najmniej 8 milionów ton jęczmienia z Francji, Kanady, Rosji i Ukrainy. Rok wcześniej było to prawie 6 milionów ton. Niemcy nadal omijają ten biznes z powodu braku licencji eksportowych – podobnie jak Australia, na której eksport jęczmienia nałożono wysokie cła importowe w wysokości 80,5 procenta po napięciach dyplomatycznych z Chinami. Jest to praktycznie to samo, co zakaz importu.

Według doniesień handlarzy, Chiny kupują dużo jęczmienia i innych zbóż paszowych, aby zaspokoić popyt na zaskakująco szybko rosnące stado świń i obniżyć gwałtownie rosnące ceny jęczmienia i innych zbóż na rynku krajowym. Najwyraźniej potrzeby Chińczyków znacznie wykraczają poza bieżący rok. Eksperci informują, że umowy na dostawy na nowe zbiory zostały już zawarte z dwoma czołowymi dostawcami, Francją i Kanadą.

Następnie chińscy nabywcy zarezerwowali duże porcje jęczmienia w Kanadzie w 2021 roku, przy ostrożnych szacunkach co najmniej 1 milion ton. Odpowiadałoby to umowom dotyczącym jęczmienia francuskiego z nowej uprawy, o którym mówi się, że został już zakupiony.

agrarheute.com/fot.Pixnio

swiatrolnika.info 2022