Talk icon

Informacje

28-10-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny gazu ziemnego w Europie notują spadki już czwarty tydzień z rzędu

Ceny gazu

Ceny gazu ziemnego w Europie spadły czwarty tydzień z rzędu, ponieważ wyjątkowo wysokie temperatury opóźniają rozpoczęcie sezonu grzewczego. 

Wraz z niskim popytem przemysłowym łagodzi to wszelkie obawy dotyczące niedoborów gazu tej zimy w obliczu masowych cięć dostaw z Rosji – oceniła agencja Bloomberga. Ostrzegła, że uzupełnienie zapasów pod koniec zimy będzie trudniejsze bez dostaw rosyjskiego gazu, a dostawy skroplonego gazu ziemnego z USA mogą nie wystarczyć do wypełnienia tej luki.

Ceny gazu spadają przez niższy popyt

Przewiduje się, że ponadprzeciętne temperatury utrzymają się do połowy listopada, a tym samym ogrzewanie pozostanie wyłączone w europejskich gospodarstwach domowych znacznie dłużej niż zwykle. Słabszy popyt pozwala na przesyłanie gazu do magazynów, które są już prawie zapełnione.

W samych Niemczech wysokie temperatury pomogły obniżyć poziom zużycia gazu w zeszłym tygodniu o ok. 30 proc. w stosunku do średniej tygodniowej w tym kraju w latach 2018-2021, jak podała rządowa Federalna Agencja ds. Sieci. Niemieckie władze szczególnie obawiały się odcięcia rosyjskiego gazu ze względu na duże uzależnienie się Niemiec w ostatnich latach od dostaw z Rosji. Według danych europejskiego stowarzyszenie operatorów gazowych Gas Infrastructure Europe (GIE) niemieckiemu rządowi udało się jednak zapełnić magazyny w 98 proc. gazem pochodzących z innych źródeł.

Ceny gazu

Według europejskich polityków kluczem do powstrzymania kryzysu pozostaje zmniejszenie zapotrzebowania na gaz. Pomimo iż ceny gazu spadły w ostatnich tygodniach, nadal pozostają one jednak ponad trzykrotnie wyższe, niż wynosi średnia za ostatnie pięć lat z tego samego okresu. Bloomberg ostrzegł, że uzupełnienie zapasów pod koniec zimy będzie trudniejsze bez dostaw rosyjskiego gazu, a dostawy skroplonego gazu ziemnego z USA mogą nie wystarczyć do wypełnienia tej luki.

Czytaj też: Grupa Azoty obniżyła ceny swoich nawozów azotowych

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023