Talk icon

Informacje

20-10-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Goldman Sachs podniósł prognozę na ceny gazu TTF

Ceny gazu

Bank inwestycyjny Goldman Sachs podniósł prognozy dot. ceny gazu TTF na listopad/grudzień 2021 roku do 30 dol./mmBtu. Według ekonomistów w związku z niższym od oczekiwań przesyłem gazu gazociągiem jamalskim ceny tego surowca muszą rosnąć, by zrównoważyć rynek.

Ceny gazu według Goldman Sachs wzrosną przez spadek przesyłu surowca

Według analityków Goldman Sachs (GS), "w związku ze znacznie niższym od oczekiwań przesyłem surowca gazociągiem jamalskim ceny gazu nadal muszą rosnąć, aby zrównoważyć rynek".

Eksperci wskazali, że rezerwacja przez Gazprom przepustowości gazu gazociągiem Jamał na listopad na poziomie ok. 31 nmcm/d "zawiodła" rynek, który spodziewał się przepustowości rzędu 75 mcm/d.

Czytaj też: Grupa Azoty ogranicza eksport nawozów i kieruje je na rynek krajowy

Analitycy przewidują, że ceny wszelkich paliw osiągną rekordowe poziomy

Analitycy GS zaobserwowali zmniejszenie konsumpcjiCeny gazu 02 gazu w przemyśle i częściowe zastępowanie go ropą. W związku z tym, GS podniósł prognozy cen kontraktów TTF na listopad/grudzień 2021 r. "do 30 dol./mmBtu z 17,60 dol. poprzednio, wobec obecnych kontraktów terminowych na poziomie ok. 30,30 dol. /mmBtu".

Bank podtrzymał swoją bazową prognozę cen TTF na I kwartał 2022 r. na poziomie 17,60 dol./mmBtu – wobec kontraktów typu forward na poziomie 29,70 USD – przy założeniu "normalizacji rosyjskich przepływów od stycznia".

Oprócz prognoz na rosnące ceny gazu analitycy rynku paliw wskazują, że ceny paliw znów są najdroższe w historii. Jak oceniają, ponowny wzrost cen ropy naftowej nie uspokoi z pewnością sytuacji na rynku krajowym.

PAP/fot.Pxhere/Pixabay

swiatrolnika.info 2023