Talk icon

Informacje

07-03-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Ceny gazu w Europie rekordowo wysokie. Wszystko przez wojnę

Ceny gazu

W poniedziałek 7 marca ceny gazu w Europie idą w górę; w Holandii ceny kontraktów wzrosły o 17 procent, do 225 euro za MWh.

Gaz w Europie mocno drożeje. Kontrakty na gaz w Holandii podskoczyły o 17 proc., do 225 euro za MWh – wynika z poniedziałkowych danych agencji Bloomberg. Drożeje także ropa naftowa. Ropa na giełdzie w Nowym Jorku podskoczyła o ponad 8,7 proc., do 125,76 dolarów za baryłkę. Ropa ICE kosztowała 129,45 dolarów za baryłkę, po wzroście o 9,6 proc.

Surowce energetyczne coraz wyższe

Jak poinformował w niedzielę sekretarz stanu USA Antony Blinken, razem z sojusznikami prowadzone są "bardzo aktywne dyskusje" na temat możliwości wprowadzenia zakazu importu ropy naftowej i gazu ziemnego z Rosji.

"Rozmawiamy obecnie z europejskimi partnerami i sojusznikami na temat skoordynowanego przyjrzenia się możliwości wprowadzenia zakazu importu rosyjskiej ropy naftowej. Musimy jednocześnie zadbać o to, by na światowym rynku pozostała odpowiednia ilość tego surowca" – wskazał Blinken w temacie ceny gazu.

Stany Zjednoczone wraz z sojusznikami unikały dotąd wprowadzania sankcji dotykających kluczowego dla rosyjskiej gospodarki sektora surowców energetycznych w obawie przed konsekwencjami, jakie dla państw zachodnich mógłby mieć ten krok.

Szef PGiNG uspokaja w sprawie ceny gazu

Pomimo wojny i zawirowań z dostawami surowców szef PGNiG Paweł Majewski zapewnił, że ceny gazu dla gospodarstw domowych pozostaną bez zmian.

“Dzięki wprowadzonej zmianie legislacyjnej, taryfą zostało objęte szersze grono odbiorców, nie tylko gospodarstwa domowe; spowodowało to, że w tym roku cena dla nich już nie wzrośnie; ta cena została zamrożona na poziomie z początku roku” – zagwarantował szef PGNiG Paweł Majewski.

"Dzięki odpowiedzialnej decyzji rządu i wprowadzonej zmianie legislacyjnej, przede wszystkim taryfą zostało objęte szersze grono odbiorców, nie tylko gospodarstwa domowe, ale już wszystkie bez wyjątku spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, szkoły, szpitale, domy opieki, domy dziecka, podmioty użyteczności publicznej. Objęcie ich taryfą spowodowało m.in. także to, że w tym roku cena dla nich już nie wzrośnie. Ta cena została zamrożona na poziomie z początku roku" – powiedział Majewski w programie In Business.

Jak dodał, oczywiście "to jest poziom kilkukrotnie niższy niż poziom cen gazu na rynkach". "Państwo rekompensuje dostawcom gazu różnice pomiędzy ceną zakupu gazu, a tą ceną którą płacą odbiorcy taryfowani" – wyjaśnił.

Czytaj również: Borys: Ceny uprawnień do emisji CO2 spadły o 30 proc.

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023