Talk icon

Informacje

25-12-2022

Autor: Polska Agencja Prasowa

Ceny gazu w 2023. PGNIG uspokaja: Nie będzie podwyżek

Ceny gazu PGNiG

PGNiG Obrót Detaliczny poinformował, że ceny gazu dla odbiorców uprawnionych tj. gospodarstwa domowe, nie wzrosną od nowego roku.

W sobotę Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nową taryfę tej spółki gazowej. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nową taryfę PGNiG Obrót Detaliczny na paliwo gazowe, jednak dzięki rozwiązaniom przyjętym w ustawie o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r., będącej jeszcze w procesie legislacyjnym, cena za gaz dla odbiorców uprawnionych do ochrony taryfowej w przyszłym roku nie wzrośnie – informuje PGNiG OD.

Ceny gazu nie wzrosną z początkiem 2023 roku

PGNiG Obrót Detaliczny przypomina, że z ochrony taryfowej mogą korzystać gospodarstwa domowe, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także szpitale, domy pomocy społecznej, szkoły, przedszkola, żłobki oraz wielu innych społecznie wrażliwych odbiorców.

W komunikacie podano, że rozszerzona ochrona taryfowa obowiązuje w Polsce od stycznia 2022 r. W jej ramach PGNiG Obrót Detaliczny gwarantuje niższe ceny gazu ponad 7 mln gospodarstw domowych i przeszło 34 tys. podmiotów społecznie wrażliwych. Objęcie ochroną taryfową szerokiej grupy podmiotów było odpowiedzią na drastyczne wzrosty cen gazu ziemnego i dużą niestabilność notowań na europejskich giełdach tego paliwa, które rozpoczęły się w 2021 r. i trwają do dziś.

Sejm w czwartek przyjął część poprawek Senatu do ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu. Tym samym ustawa została skierowana do podpisu prezydenta.

Ceny gazu

URE zatwierdziła nowe taryfy gazowe

Jak zauważa PGNiG OD, przepisy te są kontynuacją rządowego wsparcia dla odbiorców w Polsce i służą zabezpieczeniu ich przed dalszymi skutkami kryzysu gazowego. Zgodnie z postanowieniami ustawy w 2023 r. sprzedawcy gazu mają obowiązek stosowania w rozliczeniach z odbiorcami końcowymi, uprawnionymi do ochrony taryfowej, ceny maksymalnej w wysokości 200,17 zł za MWh, czyli dokładnie takiej, jaka była stosowana w 2022 r.

"Utrzymanie cen dla klientów końcowych, korzystających z ochrony taryfowej, na niezmienionym poziomie, pomimo najwyższych rynkowych cen gazu ziemnego w historii i wybuchu wojny na Ukrainie, jest możliwe dzięki działaniom rządu" – wskazano w komunikacie gazowej spółki.

Taryfa na paliwo gazowe PGNiG Obrót Detaliczny zatwierdzona przez Prezesa URE decyzją z 17 grudnia 2022 r. będzie obowiązywała od 1 stycznia 2023 r. do 31 marca 2023 r. Ceny gazu zostały ustalone przez URE na poziomie niecałych 650 zł/MWh. Różnica między ceną maksymalną wynikającą z ww. ustawy, a zatwierdzoną przez Prezesa URE taryfą na paliwo gazowe dla PGNiG Obrót Detaliczny, zostanie pokryta przez rekompensaty wypłacane PGNiG Obrót Detaliczny z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny. Rozliczenia te nie będą miały wpływu na cenę za paliwo gazowe dla odbiorców objętych ochroną taryfową, która to cena maksymalnie wyniesie 200,17 zł/MWh.

Czytaj też: Anna Moskwa: Niemcy blokują wprowadzenie ceny maksymalnej gazu

PAP/fot.Pixabay/Pxhere

swiatrolnika.info 2023