Talk icon

Informacje

07-03-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny gazu osiągnęły rekordowe poziomy na europejskich rynkach

Ceny gazu

Ceny gazu z dostawą w najbliższych miesiącach notowane na holenderskim hubie TTF utrzymywały się w poniedziałek na rekordowym poziomie ok. 225 euro za MWh. 

W ciągu dnia szczyt notowań gazu z dostawą w kwietniu sięgnął aż 345 euro za MWh.  Ukraiński operator przesyłowy GTSOU nie informuje o jakichkolwiek zakłóceniach w tranzycie rosyjskiego gazu na zachód ukraińskim systemem, pomimo działań wojennych i ataków rosyjskich wojsk. Należy również podkreślić, że jak zapewnił szef PGNiG rosnące poziomy cenowe na giełdach, nie przełożą się na koszta ponoszone przez gospodarstwa domowe.

Ceny gazu są obecnie na rekordowych poziomach

Na otwarciu notowania kontraktów na gaz z dostawą w kwietniu 2022 r. były droższe o niemal 20 proc. niż w piątek. Po wzroście notowań w ciągu dnia ceny gazu wróciły do poziomu z otwarcia. Dla kontraktów z dostawą w kwietniu wynosiły niecałe 230 euro na MWh, dla majowych – 215 euro za MWh. Podobny poziom notowań osiągnęły kontrakty kwartalne na II kwartał br. Wszystkie instrumenty z dostawą przed październikiem były notowane powyżej 210 euro za MWh.

Ukraiński operator przesyłowy GTSOU nie informuje o jakichkolwiek zakłóceniach w tranzycie rosyjskiego gazu na zachód ukraińskim systemem, pomimo działań wojennych i ataków rosyjskich wojsk. Jak poinformowało GTSOU, w poniedziałek realizowało przesył na zachód zakontraktowanego wolumenu 110 mln m sześc. rosyjskiego gazu.

Ceny gazu

Szef PGNiG uspokaja gospodarstwa domowe

Ceny gazu dla gospodarstw domowych pozostaną bez zmian.

“Dzięki wprowadzonej zmianie legislacyjnej, taryfą zostało objęte szersze grono odbiorców, nie tylko gospodarstwa domowe; spowodowało to, że w tym roku cena dla nich już nie wzrośnie; ta cena została zamrożona na poziomie z początku roku” – zagwarantował szef PGNiG Paweł Majewski.

"Dzięki odpowiedzialnej decyzji rządu i wprowadzonej zmianie legislacyjnej, przede wszystkim taryfą zostało objęte szersze grono odbiorców, nie tylko gospodarstwa domowe, ale już wszystkie bez wyjątku spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, szkoły, szpitale, domy opieki, domy dziecka, podmioty użyteczności publicznej. Objęcie ich taryfą spowodowało m.in. także to, że w tym roku ceny gazu dla nich już nie wzrosną. Ta cena została zamrożona na poziomie z początku roku" – powiedział Majewski w programie In Business.

Jak dodał, oczywiście "to jest poziom kilkukrotnie niższy niż poziom cen gazu na rynkach". 

"Państwo rekompensuje dostawcom gazu różnice pomiędzy ceną zakupu gazu, a tą ceną którą płacą odbiorcy taryfowani" – wyjaśnił.

Czytaj też: Rynek ropy przechodzi kryzys! Rekordowe ceny za surowiec

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023