O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

09-03-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny gazu na europejskim rynku zanotowały spadki o 25 procent

Ceny gazu

Ceny gazu z dostawą w najbliższych miesiącach w holenderskim hubie TTF odnotowały spadek notowań poniżej poziomu 160 euro za MWh.

Środowy spadek w porównaniu do zamknięcia wtorkowych notowań wyniósł więc około 25 procent. Ukraiński operator przesyłowy GTSOU informował w środę, że pomimo działań wojennych w Ukrainie i ataków rosyjskich wojsk, nie ma zakłóceń w tranzycie rosyjskiego gazu na zachód ukraińskim systemem.

Ceny gazu notują duże spadki na rynkach

Ceny gazu z dostawą w kwietniu wyceniane były na koniec dnia w środę po 152 euro za MWh, podczas gdy we wtorek kosztował ok. 250 euro, a w poniedziałek – chwilami nawet 350 euro. Majowe kontrakty wyceniane są poniżej 150 euro za MWh, po 25 proc. spadku w stosunku do wtorkowych notowań.

Podobne spadki zanotowały kontrakty z dostawami w czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu. Wszystkie są już wyceniane poniżej 150 euro za MWh.

Ukraiński operator przesyłowy GTSOU informował w środę, że pomimo działań wojennych w Ukrainie i ataków rosyjskich wojsk, nie ma zakłóceń w tranzycie rosyjskiego gazu na zachód ukraińskim systemem, przesył następuje zgodnie z zapotrzebowaniem.

Ceny gazu

Szef PGNiG uspokaja gospodarstwa domowe

Ceny gazu dla gospodarstw domowych pozostaną bez zmian.

“Dzięki wprowadzonej zmianie legislacyjnej, taryfą zostało objęte szersze grono odbiorców, nie tylko gospodarstwa domowe; spowodowało to, że w tym roku cena dla nich już nie wzrośnie; ta cena została zamrożona na poziomie z początku roku” – zagwarantował szef PGNiG Paweł Majewski.

"Dzięki odpowiedzialnej decyzji rządu i wprowadzonej zmianie legislacyjnej, przede wszystkim taryfą zostało objęte szersze grono odbiorców, nie tylko gospodarstwa domowe, ale już wszystkie bez wyjątku spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, szkoły, szpitale, domy opieki, domy dziecka, podmioty użyteczności publicznej. Objęcie ich taryfą spowodowało m.in. także to, że w tym roku ceny gazu dla nich już nie wzrosną. Ta cena została zamrożona na poziomie z początku roku" – powiedział Majewski w programie In Business.

Jak dodał, oczywiście "to jest poziom kilkukrotnie niższy niż poziom cen gazu na rynkach". 

"Państwo rekompensuje dostawcom gazu różnice pomiędzy ceną zakupu gazu, a tą ceną którą płacą odbiorcy taryfowani" – wyjaśnił.

Czytaj też: Yara ogranicza produkcję nawozów przez wysokie ceny gazu

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023