Talk icon

Informacje

23-11-2022

Autor: Polska Agencja Prasowa

Ceny gazu coraz mocniej uderzają w odbiorców; MKiŚ planuje ustawę ochronną

Ceny gazu

Rosnące w ostatnich miesiącach ceny gazu i energii wpływają na zwiększenie kosztów życia Polaków i wymagane są działania ochronne. 

Obecnie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska trwają prace nad projektem ustawy o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu. Ustawa dot. maksymalnej ceny za gaz ma pojawić się na następnym posiedzeniu Rady Ministrów.

MKiŚ reaguje na rosnące ceny gazu

Atak Rosji na Ukrainę spowodował kryzys energetyczny, który doprowadził do destabilizacji dotychczasowych zasad na rynku paliw gazowych. Ceny gazu zaczęły osiągać niespotykany do tej pory poziom. Prowadzona przez polski rząd polityka – oparta m.in. na rozbudowywanych połączeniach gazowych oraz dbaniu o odpowiedni stan napełnienia magazynów – pozwoliła uchronić Polaków przed niebezpieczeństwem związanym z brakiem surowca w obecnym sezonie grzewczym. Jednak krajowy rynek, jako część unijnego rynku energii, podlega ogólnoeuropejskiemu trendowi wzrostu cen gazu ziemnego.

Ceny gazu

“Dlatego po ustawach dotyczących dodatku węglowego, cen ciepła i energii elektrycznej, pracujemy nad rozwiązaniami, które ochronią mieszkańców Polski przed nadmiernym wzrostem cen gazu w 2023 r.” – wyjaśniła szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Jak dodała, projekt ustawy o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu ma pojawić się na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów.

Czytaj też: Wiceszefowa MKiŚ: Cena energii w Polsce jest jedną z najmniejszych w Europie

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023