O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

26-08-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Ceny gazu biją wszelkie rekordy. Nadchodzi krach na rynku?

Ceny gazu

Europejskie ceny gazu ziemnego wzrosły w czwartek do nowych rekordowych poziomów. Powodem tego jest najgorszy kryzys energetyczny od dziesięcioleci.

Kryzys zdaniem analityków jeszcze bardziej nasilił konkurencję o bezpieczeństwo dostaw dla ludności i gospodarki. Europejska cena referencyjna, Natural Gas EU Dutch TTF, wzrosła w czwartek (25 sierpnia) do 310 euro za megawatogodzinę, co stanowi nowy rekord. Globalne zakłócenia dostaw nasiliły się w tym tygodniu, nasilając konkurencję z Azją o zapasowe dostawy skroplonego gazu ziemnego (LNG).

Co dalej z europejską energetyką?

 Wiele firm użyteczności publicznej podejmuje ogromne wysiłki, aby zapewnić wystarczającą ilość gazu ziemnego przed zimą. Ceny LNG wzrosły również do rekordowo wysokiego poziomu w Stanach Zjednoczonych i Azji.

Jak twierdzą analitycy, ceny gazu w Europie są obecnie ponad dziesięciokrotnie wyższe od długoterminowej średniej o tej porze roku, destabilizując gospodarki, osłabiając euro i wywierając presję na polityków, aby złagodzili skutki najgorszej inflacji od dziesięcioleci. Europejskie ceny gazu w holenderskim hubie TTF osiągnęły rekordowy poziom po wiadomości o kolejnej planowanej konserwacji głównego rurociągu z Rosji do Europy, która wprawiła rynki w szał.

Ogłoszenie Gazpromu w zeszły piątek o trzydniowej przerwie w konserwacji gazociągu Nord Stream 1 do Niemiec od 31 sierpnia doprowadziło do bardzo wysokiej premii za ryzyko europejskich cen gazu na rynkach. Jednak ceny gazu były już bardzo wysokie, ponieważ gazociąg dostarcza obecnie tylko 20% przepustowości.

Ceny surowca w Europie wzrosły w czwartek do rekordowego poziomu 310 euro za megawatogodzinę (MWh). To byłoby ponad 30 centów za kWh - bez podatków i innych dopłat. Ale to nie wszystko: „Wrzesień przyniesie wiele prac konserwacyjnych na norweskim szelfie kontynentalnym” – powiedziała Kasia Piaskowska, analityk gazu w Refinitiv, co zwiększy i tak już niewielką podaż.

Handlowcy i analitycy są teraz bardzo zaniepokojeni, że dostawy nie zostaną wznowione po pracach konserwacyjnych w Rosji. Albo handlowcy obawiają się, że ostatecznie przepływ gazu do Europy będzie mniejszy niż 20 procent przepustowości.

Ceny gazu

Ceny gazu powodują braki na całym świecie

Wszystko to powoduje, że ceny gazu są coraz wyższe. W biznesie lista ofiar wysokich cen gazu rośnie, a wiele branż, od aluminium po nawozy i żywność (np. mleczarstwo), boryka się z rosnącymi kosztami energii.

„Dopóki europejskie zapasy gazu nie zostaną uzupełnione, wysoki popyt powinien nadal wpływać na ceny gazu, podobnie jak zapotrzebowanie na gaz do produkcji energii, które również pozostaje bardzo wysokie” – mówią analitycy. Według danych Gas-Infrastructure-Europe magazyny gazu w Europie są obecnie zapełnione w 78 procentach, a do 1 października zbliżają się do celu Komisji Europejskiej, jakim jest około 80 procent.

Jednak Europa nie ma dostępu do wystarczających alternatywnych dostaw gazu, aby zrekompensować straty rosyjskiego gazu” – powiedziała Samantha Dart, szefowa analizy gazu ziemnego w Goldman Sachs. „Ale LNG pomógł utrzymać europejskie magazynowanie na właściwej drodze. Ekspansja obsługi technicznej terminalu Freeport LNG w Teksasie spowoduje jednak usunięcie z rynku co najmniej tuzina dodatkowych ładunków LNG, szacują handlowcy.

Kupujący w Japonii i Korei Południowej również oczekiwali, że dostawy Freeport uzupełnią swoje zapasy przed zimą. Teraz musisz poszukać innych ofert na rynku spot. Jednocześnie ponowne uruchomienie kilku elektrowni jądrowych we Francji zostało przesunięte co najmniej do połowy listopada, co jeszcze bardziej obniżyło podaż w Europie o 5,2 gigawata, w okresie historycznie bardzo niskiej dostępności, twierdzą analitycy.

Ceny energii elektrycznej w Europie wzrosły w ostatnich miesiącach do rekordowo wysokiego poziomu, również z powodu niedoboru energii jądrowej i kilku innych czynników. W czwartek (25 sierpnia) prąd kosztował 700 euro za MWh lub 70 centów za kwh na europejskiej giełdzie energii EEX. Bez podatków i ceł. Absolutna rekordowa cena. Na europejskim rynku emisji dwutlenku węgla kontrakt benchmarkowy również nadal rósł – do prawie 90 euro za tonę.

Czytaj również: Ceny ropy naftowej notują wzrosty już trzecią sesję z rzędu

Agraheute/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023