Talk icon

Informacje

06-09-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Ceny energii spadną? Premier naciska na KE, by podjąć szybkie działania

Ceny energii

Ceny energii stanowią ważny temat rozmów Morawickiego z premierami innych państw Unijnych. Szef rządu zaznacza, że dąży do przeciwdziałania podwyżkom.

,,Ponaglam Komisję Europejską do pilnych działań ws. cen energii, należy obniżyć ceny stawek ETS oraz zmienić sposób kalkulacji cen energii” – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Przekazał, że we wtorek będzie rozmawiał na ten temat z premierem Czech, które przewodniczą obecnie Radzie UE.

Morawiecki: Nie ma dnia do stracenia

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel powiedział w weekend w wywiadzie dla kilku europejskich mediów, że Komisja Europejska nie może czekać, aż Ursula von der Leyen wygłosi 14 września w Parlamencie Europejskim przemówienie o stanie UE, aby zaproponować rozwiązania dotyczące kosztów kryzysu energetycznego. „Nie ma dnia do stracenia” – powiedział, dodając, że ważne jest, aby UE zajęła się kwestią limitów cenowych.

Premier był pytany na konferencji prasowej w Wysokiem Mazowieckiem (woj. podlaskie), czy podziela zdanie szefa Rady Europejskiej oraz czy planuje w najbliższym dniach rozmowy z szefami rządów innych państw nt. cen energii.

"Nie tylko podzielam to zdanie (Charles'a Michela), ale również sam ponaglam Komisję Europejską do pilnych działań. Rozmawiałem o tym z Ursulą von der Leyen w Kopenhadze kilka dni temu, rozmawiałem również z premierami Danii, Litwy, Łotwy, Estonii i Finlandii, bo to jest kluczowy temat. Wysokie ceny energii muszą być skontrowane, musimy im przeciwdziałać właśnie poprzez działania regulacyjne" – powiedział Morawiecki.

Ceny energii

Ceny energii zależne of ETS–u i sposobu kalkulacji cen

Morawiecki podkreślił, że w rękach Komisji Europejskiej są dwa potężne instrumenty regulacyjne. "Obniżcie ceny ETS-u (Europejski System Handlu Emisjami) z tych 80, 90 euro na 20, 30 euro, natychmiast spowodujemy tym samym, że ceny energii spadną. I zmieńmy sposób kalkulacji cen, nie według tego mechanizmu, który ileś lat temu został narzucony, tylko w sposób bardziej wysublimowany, bardziej mądry na dzisiejsze czasy. Nie dajmy się Putinowi i Rosji złapać w te pułapkę wysokich cen" – apelował szef polskiego rządu.

Dodał, że jest w kontakcie z premierami innych państw i we wtorek wieczorem będzie rozmawiał z premierem Czech Petrem Fialą. Jego kraj obecnie sprawuje prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.

Morawiecki powiedział, że Polska jest w bardzo bliskich kontaktach z Czechami. "I myślę, że nasz głos – państwa bałtyckie, ale szeroko rozumiane, czyli Szwecja, Dania, Finlandia, Litwa, Łotwa, Estonia, Polska – mam nadzieję, że się Niemcy wreszcie do tego dołączą, ale również Republika Czeska, Węgry, Grupa Wyszehradzka – stanowi coraz ważniejszą siłę w ramach UE i zgadzam się, że nie ma ani jednego dnia do stracenia" –- powiedział.

Dodał, że jest też w kontakcie z przewodniczącym Rady Europejskiej. "I potwierdzam, że trzeba działać szybko, pilnie i do tego będę przynaglał KE" – powiedział premier.

Krytyka KE odnośnie ceny energii pozostawiona bez komentarza

Komisja Europejska nie komentuje krytyki pod swoim adresem ze strony Charles'a Michela ws. ceny energii. Przewodnicząca von der Leyen powiedziała w piątek, że jest „mocno przekonana” o konieczności ograniczenia ceny rosyjskiego gazu eksportowanego rurociągiem do UE. „Próg cen gazu można zaproponować na poziomie europejskim” – powiedziała.

Ministrowie ds. energii z całego bloku mają spotkać się 9 września na nadzwyczajnym szczycie.

Czytaj również:Ważne Posiedzenie Zespołu Doradców Premiera w MRiRW

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023