Talk icon

Informacje

23-05-2022

Autor: Emilia Gromczak

Ceny benzyny w górę. Kierowcy muszą liczyć się z większymi wydatki

ceny benzyny

Analitycy e-petrol.pl podają, że ceny benzyny podrożały, a diesel potaniał. Kierowcy muszą przygotować się na większe wydatki. 

Zdaniem analityków kierowcy powinni przygotować się, na większe wydatki na stacjach. Wskazali, że ze środowego notowania e-petrol.pl dotyczącego cen detalicznych paliw na stacjach wynika, iż oba gatunki benzyn podrożały i wzrost ten był zaskakująco wysoki. Dodali, że około miesiąc temu diesel był w hurcie droższy o blisko 800 zł/m sześc. od benzyny, a dziś jest od niej o ponad 300 zł tańszy.

Ceny benzyny w górę

"Trzeci tydzień maja przyniósł kolejne, dość zaskakujące zmiany cen na krajowych stacjach paliw. Ceny benzyny bezołowiową 95 wzrosły o 36 grosze na litrze, a diesel potaniał o 14 groszy. Obserwując, co dzieje się na rynku międzynarodowym i w cennikach krajowych rafinerii, musimy ostrzec, że to nie koniec zmian cen na stacjach tankowania – drożeć będą benzyny" – stwierdzili analitycy e-petrol.pl w piątkowym komentarzu.

Wskazali, że ze środowego notowania e-petrol.pl dotyczącego cen detalicznych paliw na stacjach wynika, iż oba gatunki benzyn podrożały i wzrost ten był zaskakująco wysoki. Ceny benzyny w Polsce były średnio na poziomie 7,23 zł, diesel, po obniżce o 14 gr, był na pylonach stacji droższy od benzyny ledwie o 2 gr i kosztował przeciętnie 7,25 zł.

"Ta relacja cenowa zmieni się w najbliższych dniach i to tankujący benzynę będą płacić więcej. Wciąż w niemal niezmienionej cenie kierowcy mogą tankować autogaz, który kosztuje średnio na stacjach 3,67 zł/l" – zauważyli.

Jak poinformowali przedstawiciele e-petrol.pl, w dobiegającym końca tygodniu w cennikach krajowych rafinerii dokonała się radykalna zmiana, szczególnie jeśli chodzi o benzyny.

"Najpopularniejsza benzyna bezołowiowa 95 jest dziś w sprzedaży hurtowej o 4,03 proc., czyli o 264,60 zł/m sześc. netto droższa w porównaniu z końcem ubiegłego tygodnia. Metr sześcienny tego paliwa kosztuje 6826 zł netto. W tym samym okresie olej napędowy w rafineriach potaniał i kosztuje przeciętnie 6514,60 – tym samym różnica pomiędzy paliwami podstawowymi wynosząca ok. 30 zł przed tygodniem doszła do 311 zł dzisiaj" – obliczyli.

ceny benzyny analitycyPrognozy analityków

Z prognoz e-petrol.pl wynika, że w najbliższą sobotę i wtorek zarówno PKN Orlen, jak i Grupa Lotos wprowadzą niewielkie zmiany do swoich cenników hurtowych.

"Takie decyzje rafinerii nie będą jednak oznaczały, że ceny benzyny i diesla na stacjach będą się stabilizować, bowiem na stacje nie dotarły jeszcze w całości podwyżki hurtowe, szczególnie benzyn, z ubiegłego tygodnia" – uważają analitycy.

Według e-petrol.pl w najbliższych dniach najpopularniejszą benzynę bezołowiową 95 powinniśmy tankować średnio po 7,33-7,49 zł za litr, podczas gdy za olej napędowy właściciele samochodów z silnikiem wysokoprężnym wydadzą 7,19-7,34 zł/l.

Czytaj też: Ceny benzyny Pb95 są rekordowo wysokie; diesel tanieje

fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023