Talk icon

Informacje

27-05-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny benzyny Pb 95 zanotują kolejny wzrost na początku czerwca

Ceny benzyny

Ceny benzyny Pb 95 na początku czerwca wrosną do poziomu 7,46-7,59 zł/l – wyjaśniają w piątkowym komentarzu analitycy portalu e-petrol.pl.

Rafinerie nie nadążają z produkcją za rosnącym globalnie popytem i ceny paliw na światowych giełdach oderwały się od notowań ropy naftowej – przekazali analitycy. Tak droga benzyna nie była jeszcze nigdy w historii, a wszystko wskazuje na to, że ten rekord zostanie pobity już na początku czerwca. W odwrotnym kierunku poruszają się za to ceny oleju napędowego, które spadają niemal przez cały maj – dodali.

Ceny benzyny rosną od sześciu tygodni

“Benzyna na stacjach drożeje nieprzerwanie od sześciu tygodni i regularnie poprawia historyczne rekordy cenowe” – zwracają uwagę w piątek analitycy e-petrol.pl.

Prognozowane na początek czerwca przez e-petrol.pl ceny dla poszczególnych gatunków paliw kształtują się następująco: ceny benzyny 95-oktanowej wyniosą 7,46-7,59 zł za litr, diesla 7,13-7,25 zł za litr i 3,57-3,68 zł za litr autogazu.

"Rafinerie nie nadążają z produkcją za rosnącym globalnie popytem i ceny paliw na światowych giełdach oderwały się od notowań ropy naftowej. Benzyna i olej napędowy drożeją dużo szybciej niż sam surowiec i coraz mocniej odczuwają to kierowcy przy dystrybutorach” – stwierdzili analitycy e-petrol.pl.

Ceny benzyny

W ciągu tygodnia podrożał również diesel

Według nich krajowi producenci paliw w ostatnich dniach mocno podnieśli ceny benzyny 95-oktanowej i pierwszy raz w historii jej hurtowe notowania przekroczyły poziom 7000 zł za 1000 litrów paliwa.

"Aktualnie m sześc. benzyny bezołowiowej 95 w oficjalnych cennikach jest średnio wyceniany na 7076,80 zł i jest o 250 zł droższy niż w ubiegły piątek" – podał e-petrol.pl.

Dodano, że na przestrzeni mijającego tygodnia podrożał też olej napędowy, którego średnia cena wzrosła o 182,20 zł i wynosi dzisiaj 6696,80 zł/m sześc.

"Tak droga benzyna nie była jeszcze nigdy w historii, a wszystko wskazuje na to, że ten rekord zostanie pobity już na początku czerwca. W odwrotnym kierunku poruszają się za to ceny oleju napędowego, które spadają niemal przez cały maj. W mijającym tygodniu diesel potaniał o 16 gr i średnio kosztuje 7,09 zł/l. Spadają też koszty tankowania autogazu, który potaniał o 5 gr do poziomu 3,62 zł/l" – stwierdzili analitycy e-petrol.pl.

Czytaj też: Ceny benzyny ponownie podrożały; autogaz zanotował spadki

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023