O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

15-09-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Cena krowy – co na nią wpływa i z czego się składa kwota?

Cena krowy

Cena krowy to ważna kwota dla gospodarstwa rolnego, ale od czego ona zależy? Jaki jest koszt zakupu, a potem utrzymania zwierzęcia?

Krowa jest dorosłą samicą tego gatunku. Potomstwem byków i krów jest cielę. Młode bydła płci męskiej to byki lub buhajki. Jałówkę nazywa się samicą do pierwszego wycielenia. Wół to wychudzony byk (bez jąder). Krowy osiągają dojrzałość płciową  w wieku około 6 miesięcy. Ciąża trwa około 280 dni; Zasadą jest jedno dziecko w miocie. Cykl reprodukcyjny krów trwa  ok.. 21 dni. Sama ruja trwa około dnia. Krowy domowe są wykorzystywane do rozpłodu w wieku 15–20 miesięcy.

Charakterystyka ceny krowy

Cena krowy zależy m.in. od ceny bydła rzeźnego, która obecnie przejawia trend spadkowy. Największy spadek zanotowały byki, gdzie ceny spadły  o prawie 2 proc.  Według Zintegrowanego Systemu  Informacji Rynkowej Produktów Rolnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi bydło rzeźne potaniało średnio o 1,8 proc. do wartości 10,63 zł za kg wagi żywej. Cena ta była o 4,1 proc. niższa niż przed miesiącem oraz o 47,5 proc. wyższa niż przed rokiem. Cena bydła w wieku 8-12 miesięcy w ciągu tygodnia spadła nieznacznie o 0,3 proc. do  11,09 zł/kg. Notowania te są zarówno o 2,7 proc. niższe niż w poprzednim miesiącu, jak io 57,8 proc. wyższe niż w poprzednim roku.

Ceny krów w Polsce zależą głównie od ceny zakupu na giełdzie. Rolnicy ustalają cenę sprzedaży swojego bydła i innego żywego inwentarza na podstawie kwot określonych w zakupach. Mleko i wołowina to środki, dzięki którym rolnicy utrzymują swoje gospodarstwa. Ważny jest również wiek, waga i gatunek krów.

Cena krowy

Cena krowy to wiele czynników

Cena krowy mlecznej, pospolitej odmiany czarno-białej, to około 4000 zł. Są to zazwyczaj dwuletnie krowy w ciąży. Jałówki można kupić za ok. 2000 zł, a krowy starsze niż 5 lat - za ok. 3000 zł. Na cenę krowy mlecznej wpływa również sposób jej dojenia i to, czy nadal produkuje mleko. Tutaj należy wiedzieć, że krowy zwykle przestają produkować mleko w wieku około 5 lat i wtedy również trafiają do rzeźni.

Jednakże są rasy krów zdecydowanie droższych, np. krowa szkocka to koszt nawet dwa razy większy niż zwykłej krowy. Ceny zwierząt w Argentynie są jeszcze wyższe. Jednak ostateczny koszt zależy od wieku stada.

Czytaj również: Dobrostan zwierząt nie jest konsumentom obojętny

Agropolska/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023