Talk icon

Informacje

13-12-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Cena gazu rośnie o 10 proc, a w tle konflikt o Nord Stream 2

Cena gazu

W poniedziałek cena gazu na rynku terminowym wzrosła o 10 proc. Powodem jest zaognienie się konfliktu na granicy Ukrainy z Rosją.

Niemcy twierdzą, że gazociąg Nord Stream 2 nie otrzyma zezwolenia w przypadku inwazji Moskwy na Ukrainę. Z tego względu luty i marzec 2022 r. będą miesiącami o największej niepewności dostaw gazu. Dodatkowo skupiająca siedem najbogatszych krajów G7, podczas niedzielnego spotkania w brytyjskim Liverpoolu, jednoznacznie zagroziła Rosji drastycznymi konsekwencjami w przypadku inwazji na Ukrainę. Z kolei PGNiG spodziewa się spadku ceny gazu od drugiego kwartału 2022 r., ale nie wyklucza, że w sezonie zimowym może jeszcze nastąpić zwyżka cen.

Cena gazu wzrosła o 10 proc

Cena gazu holenderskiego kontraktu na europejskim rynku gazowym (TTF) wzrosła w poniedziałek do prawie 116 euro za megawatogodzinę, tak drogo było ostatnio w październiku.

Dziennik „De Telegraaf” wyjaśnia, iż wzrost jest spowodowany napięciem na granicy rosyjsko ukraińskiej. Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock powiedziała w weekendowym wywiadzie udzielonym stacji ZDF, że w przypadku dalszej eskalacji konfliktu niemiecki rząd nie udzieli zezwolenia na uruchomienie gazociągu, biegnącego z Rosji przez granicę niemiecką do Holandii.

Luty i marzec z największymi cenami gazu

Dodatkowo skupiającacena gazu siedem najbogatszych krajów G7, podczas niedzielnego spotkania w brytyjskim Liverpoolu, jednoznacznie zagroziła Rosji drastycznymi konsekwencjami w przypadku inwazji na Ukrainę.

Jak zauważa ekonomista banku ABN Amro Hans van Cleef, luty i marzec 2022 r. będą miesiącami o największej niepewności dostaw gazu natomiast później cena gazu wciąż może być wysoka. „To są miesiące zimowe, później cena powinna spaść, jednak wydaje się, że pozostanie bezprecedensowo wysoka” – twierdzi Van Cleef, cytowany przez gazetę. 

Z kolei PGNiG spodziewa się spadku ceny gazu od drugiego kwartału 2022 r., ale nie wyklucza, że w sezonie zimowym może jeszcze nastąpić zwyżka cen.

Czytaj też: Goldman Sachs podniósł prognozę na ceny gazu TTF

 PAP/fot.EHA news/pixabay

swiatrolnika.info 2023