O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

12-09-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Cebula na szczypior – uprawa w doniczce albo w ogrodzie

Cebula na szczypior

Cebula na szczypior może mieć wiele odmian i od nich zależy, w jakim czasie otrzymamy plony. Cebulę sadzimy latem, by plony otrzymać w kolejnym roku.

Znanymi odmianami cebul są "Stuttgarter Giant", która jest znana ze smacznego szczypiorku, a jej owoce są jędrne i smaczne. Drugą odmianą jest „Algida” charakteryzująca się bezpośredniością spożycia, ale krótkim czasem przechowywania. Trzecią odmianą jest „Czerniakowska”, która jest bardzo odporna na warunki pogodowe i glebowe. Odmiana „Inga” jest odporna na grzyby występujące w glebie. Ostatnią odmianą jest „Zebrune”, czyli szalotka, która jest bardzo delikatna w smaku.

Sadzenie cebuli na szczypior

Do uprawy cebuli bardzo przyda się specjalny, stalowy sadzacz do cebulek. Dzięki takiemu narzędziu wywiercimy otwór o regularnym kształcie i odpowiedniej głębokości do siewu. Stosując rośliny doniczkowe, nie naruszymy gleby wokół innych roślin i szybko przygotujemy miejsce do sadzenia cebuli. Potrzebna będzie również siatka do sadzenia – umieszczona nad młodymi roślinami, zapobiegnie wyciąganiu roślin przez ptaki.

Cebula na szczypior może powstać z nasion, ale łatwiej jest kupić cebulę do sadzenia. Przed umieszczeniem warzywa w ziemi należy przygotować dla niego podporę. Usuwamy kamienie z ziemi i chwasty. Kopać i uprawiać ziemię (można to zrobić grabiami). Przed sadzeniem cebuli kilka tygodni wcześniej nawozimy glebę. Jeśli gleba nie jest nawożona kompostem lub obornikiem jesienią, należy podwoić ilość nawozu zastosowanego do gleby.

Cebula na szczypior

Cebula na szczypior – pielęgnacja

Cebula na szczypior może być sadzone o dowolnej porze roku. Warunki są odpowiednie do wzrostu szczypiorku, więc kiedy tylko masz na to ochotę, wybierz zdrową cebulę i zacznij ją uprawiać w domu. Przy sadzeniu cebuli na szczypior trzeba pamiętać, żeby pozostawić fragment warzywa nad ziemią. Już po ok. tygodniu od zasadzenia pojawią się pierwsze łodyżki szczypiorku.

Warzywa muszą być również zaopatrzone w odpowiednie pierwiastki, takie jak azot, fosfor i potas. Brak tych składników powoduje, że liście szczypiorku są zahamowane lub wolno rosną, żółkną i brązowieją. Uzupełniamy niedobory mineralne np. nawozem interwencyjnym. Preparat daje szybkie efekty, a jego stosowanie poprawia plony i uodparnia rośliny na choroby.

Czytaj również: Cebula cukrowa – odmiany, uprawa i wymagania

Lovethegarden /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023