O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

14-10-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Carrefour już z ponad połową otwartych sklepów w niehandlowe niedziele!

Carrefour

W ramach rozwoju testów usług pocztowych z PointPack, z początkiem października Carrefour umożliwia klientom zrobienie zakupów we wszystkie niedziele w ponad połowie swoich sklepów.

Carrefour już pod koniec sierpnia otworzył pilotażowo wybrane sklepy wyjęte spod zakazu handlu w niedzielę

Pod koniec sierpnia Carrefour pilotażowo otworzył wybrane sklepy także w niedziele objęte zakazem handlu.

W ramach rozbudowy portfela usług około zakupowych Carrefour Polska podpisał umowę z firmą PointPack, inicjując współpracę w zakresie obsługi przesyłek kurierskich. Wytypowaliśmy siedem testowych lokalizacji, które od 20 września rozpoczęły świadczenie takich usług. Cztery z nich były otwarte przez 7 dni w tygodniu, odpowiadając na potrzeby klientów, którzy coraz chętniej korzystają z możliwość nadania i odbioru przesyłek kurierskich w sklepach spożywczych na terenie całego kraju

– przekazała Izabella Rokicka, dyrektor komunikacji firmy.

Od początku października teksty usług pocztowych w Carrefour rozszerzono na 129 sklepów z ponad 250 sklepów własnych. Za pracę w niedziele z zakazem handlu pracownicy dostają dodatki – przekazała szefowa komunikacji.

W przypadku pracy w niedziele niehandlowe nasza sieć zaoferowała swoim pracownikom testowanych sklepów dobrowolność pracy, a także z tytułu wykonywania pracy w niedziele niehandlowe, oprócz wynagrodzenia za pracę, otrzymają oni dodatek za każdą godzinę pracy w niedziele w kwocie stanowiącej równowartość 30% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę, określonego w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę

– informuje Izabella Rokicka.

Czytaj też: Rolnicy zakończyli blokadę zakładu Anwil we Włocławku

Carrefour tak jak i inne sieci handlowe może ucierpieć na najnowszych nowelizacjach przepisów o zakazie handlu w niedzielę

W połowie września Sejm uchwalił ustawęCarrefour 022, która ma uszczelnić zakaz handlu w niedziele. Pozwoli ona na otwarcie w niehandlowe niedziele sklepów świadczących usługi pocztowe, jeśli przychody z tej działalności przekroczą 50 proc. przychodów danej placówki – które mogą objąć również sieć marketów Carrefour.

Nowelizacja przewiduje uszczelnienie zakazu handlu w niedziele tak, by nie omijały go sklepy świadczące usługi pocztowe. Zgodnie z projektem funkcjonować w niedziele będą mogły tylko te placówki, które wykażą, że rzeczywiście zajmują się one przede wszystkim usługami pocztowymi, a nie handlem detalicznym – przychody z usług pocztowych będą musiały stanowić ponad 50 proc. pozostałych przychodów danej placówki.

W ubiegłym tygodniu ustawą zajmował się Senat. Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności zaproponowały kilka poprawek – dwie o charakterze redakcyjno-doprecyzowującym, a dwie odnoszące się do działalności przeważającej .

W propozycji senackiej zostaje ona zmniejszona z 50 do 40 proc. przychodów ze sprzedaży, przy czym doprecyzowuje, że chodzi o sprzedaż detaliczną, czyli tylko na rzecz osób fizycznych. Podczas obrad komisji strona społeczna zgłosiła swoje uwagi do ustawy, które dotyczą m.in. uzupełnienia katalogu osób bliskich, którzy mogą pomagać przedsiębiorcy osobiście prowadzącemu handel w dni objęte zakazem oraz dopuszczenie zarówno odpłatnej, jak i nieodpłatnej pomocy tych osób oraz, odejście od zapisów obowiązku prowadzenia przez właścicieli sklepików ewidencji sprzedaży na rzecz kontroli przez inspektorów pracy. Te zapisy również obejmą sieci marketów takich jak Carrefour i inne.

Według sondażu przeprowadzonego przez UCE Research dla Grupy AdRetail, 54,9 proc. Polaków uważa, że sklepy powinny być otwarte w każdą niedzielę, 35,8 proc. jest przeciw, a 9,3 proc. nie ma wyrobionej opinii w tej kwestii.

wirtualnemedia.pl/fot.Flickr/Pixabay

swiatrolnika.info 2023