Talk icon

Informacje

25-08-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Całe plony zboża z obwodu ługańskiego są wywożone do Rosji

Plony zboża

Rosyjscy okupanci wywożą do Rosji całe tegoroczne plony zboża z obwodu ługańskiego Ukrainy – przekazał na Telegramie szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

Do tej pory wywieziono już 200 tys. ton zboża zebranych w czołowym gospodarstwie Ahroton, a także całą produkcję największej ukraińskiej spółki eksportującej zboże, Nibulon. Ukraina należy do największych eksporterów zbóż na świecie. Pod koniec czerwca ukraiński wiceminister rolnictwa Taras Wysocki poinformował, że najeźdźcy ukradli z okupowanych terenów Ukrainy ponad 25 proc. zasobów zboża.

Skradzione plony zbóż trafiają do Rosji

Hajdaj oznajmił, że wywieziono już 200 tys. ton zboża zebranych w czołowym gospodarstwie Ahroton, a także całą produkcję największej ukraińskiej spółki eksportującej zboże, Nibulon.

„Według rolników, którzy byli zmuszeni pozostać na okupowanych terenach, sytuacja w rolnictwie jest bliska katastrofalnej” – napisał Hajdaj, powołując się na wicedyrektorkę departamentu rozwoju rolno-przemysłowego obwodu ługańskiego Lubow Bezkorowajną.

Jak zaznaczyła Bezkorowajna, w tym roku rolnicy liczyli na bardzo dobre plony zboża, lepsze niż w rekordowym 2021 r. Z danych Ahrotonu rzeczywiście wynika, że urodzaj na niektórych polach wynosił ponad 31 kwintali z hektara, ale „teraz ukraińskie zboże zbierają okupanci”.

Plony zboża

Wielu rolników wyjechało w bezpieczniejsze tereny

Hajdaj podkreślił, że rolnicy z obwodu współpracują z organizacjami międzynarodowymi, aby określić pełną trasę, gdzie wywożone są skradzione plony zboża, a następnie przekazać te informacje do sądów międzynarodowych.

Bezkorowajna dodała, że wielu właścicieli przedsiębiorstw rolnych wyjechało z obwodu na bezpieczne tereny i przerejestrowało swoje przedsiębiorstwa. Są jednak również tacy, którzy zdecydowali się współpracować z Rosją.

Ukraina należy do największych eksporterów zbóż na świecie. Pod koniec czerwca ukraiński wiceminister rolnictwa Taras Wysocki poinformował, że najeźdźcy ukradli z okupowanych terenów Ukrainy ponad 25 proc. zasobów zboża, czyli około 400 tys. ton z 1,5 mln ton zebranych przed rozpoczęciem inwazji.

Czytaj też: Rosjanie kradną rolnikom miliony ton nowych upraw

PAP/fot.Twitter

swiatrolnika.info 2023