O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-07-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Byki ras mlecznych są bardziej agresywne. Odkryto powód

Byki

Wykazano, że byki właściwy sobie temperament nabywają już za młodu. Hodowla małych byczków determinuje ich późniejsze zachowanie i skłonność do agresji.

W ostatnim czasie szerokim echem odbiła się w Polsce śmierć zaatakowanego przez byka mazurskiego rolnika. Nie od dziś wiadomo, że zwierzęta te bywają niebezpieczne i nierzadko dochodzi do tragicznych wypadków z ich udziałem. Okazuje się, że już za młodu byki nabywają skłonność do impulsywnych zachowań.

Młode byczki powinny przebywać w stadzie

Wykazano, że najbardziej agresywne są byki ras mlecznych. Fakt ten można łatwo wyjaśnić, uzmysławiając sobie sposób chowu tych zwierząt. Młode odbiera się matkom bezpośrednio po ich przyjściu na świat. Są umieszczane w pojedynczych boksach i tam dorastają. Tymczasem badania wskazują, że aż 75 procent młodych byków wychowujących się w izolacji, w przyszłości zaatakuje człowieka. Tymczasem jeśli przyjrzymy się byczkom przebywającym od urodzenia z matkami, jedynie 0,1% z nich wykazuje w okresie dojrzałości agresywne zachowania.  Dlatego też przebywające z matkami byczki mięsne uchodzą za stosunkowo łagodne zwierzęta.

Wiadomo, że sposób wychowu determinuje charakter byka. Należy jeszcze odpowiedzieć na pytanie, jaki udział w kształtowaniu zwierzęcia mają predyspozycje genetyczne. Okazuje się, że genetycznie byki mleczne są łagodniejsze niż ich hodowani na mięso pobratyńcy. Oczywiście poszczególne odmiany różnią się progiem drażliwości. Rolnik, któremu zależy na spokojnym zwierzęciu, powinien wybrać rasę holsztyńsko- fryzyjską. Dobrą decyzją będzie również zakup europejskiej rasy hereford lub charolaise. Unikać natomiast należy znanych z pobudliwości ras brahman.

Byki

Co zrobić, by byki nie atakowały?

Biorąc pod uwagę wyżej wymienione statystyki, istotnym jest umieszczanie młodych byków w boksach grupowych z ich rówieśnikami. Sugeruje się, by przenieść izolowane byczki mleczne po ukończeniu szóstego tygodnia życia do innych cieląt.

Należy pamiętać, że młode osobniki wykazują mniejszy poziom agresji niż byki dorosłe. Jeśli jednak zauważymy, że byk jest wielokrotnie agresywny wobec innych członków stada lub odwraca się bokiem od właściciela, jedyną słuszną decyzją jest wyeliminowanie takiego osobnika ze stada. Takie ustawienie zwierzęcia w połączeniu z wygięciem grzbietu i ruchami głowy stanowi manifestację przewagi, poprzedzając atak.  Na konieczność brakowania byka wskazuje również grzebanie przez niego ziemi przednimi kończynami.

Rolnik powinien wiedzieć również, że bezwzględnie zabronione jest wchodzenie pomiędzy dorosłego byka a jałówkę podczas godów. W tym czasie nawet stosunkowo łagodny osobnik może zaatakować, broniąc swojego terytorium.

Czytaj również:Byk zaatakował rolnika na Mazurach. Mężczyzna zmarł na miejscu

Tygodnik–rolniczy/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023