O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

09-08-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Bydło – Wielka Brytania zmniejszyła liczbę krów mlecznych o 40%

Bydło

W ciągu ostatnich 50 lat Wielka Brytania zmniejszyła liczbę krów mlecznych o ponad 40 procent i jednocześnie bydło stało się o 40 procent bardziej wydajne. Brytyjscy rolnicy zwracają dużą uwagę nie tylko na dorosłe zwierzęta, ale także na młode zwierzęta, ponieważ jest to nowa generacja krów mlecznych.

Bydło w Wielkiej Brytanii stało się wydajniejsze o 40 procent

Jak Wielka Brytania osiągnęła takie wyniki, jakie innowacje wykorzystują rolnicy, które kraje przyjmują pozytywne doświadczenia, omówiono podczas webinaru DIT „Jak poprawić jakość mleka”, zorganizowanego dla krajów Europy Wschodniej i Azji Środkowej.

Według Dyrektora Handlowego Ambasady Brytyjskiej na Ukrainie, nowoczesne farmy mleczne wyposażone w najnowsze technologie zostały uruchomione w Turcji, Kazachstanie, Turkmenistanie, a pierwszy projekt jest realizowany na Ukrainie.

Chcemy bazować na pozytywnych doświadczeniach w tych krajach, które dążą do usprawnienia pracy branży mleczarskiej i sprawić aby bydło było bardziej wydajne

– podkreślił prelegent.

Na przykład na Ukrainie widzimy, że od 2017 roku popyt na produkty mleczne wzrósł o 20 procent. Ponadto Ukraińcy chcą dostarczać swoje produkty mleczne na rynki światowe. Chcemy podzielić się naszym doświadczeniem ze wszystkimi zainteresowanymi krajami, które planują modernizację przemysłu mleczarskiego

– dodał.

Mark Young, dyrektor ds. innowacji w Centrum Rozwoju Innowacji w Hodowli Zwierząt (CIEL), opowiedział uczestnikom seminarium internetowego o brytyjskich osiągnięciach w produkcji mleka i wyjaśnił, na czym one polegają.

W ciągu ostatnich 50 lat zmniejszyliśmy liczbę krów o ponad 40 procent, a jednocześnie bydło również stało się bardziej wydajne o 40 procent

– powiedział ekspert.

Wszystko to stało się możliwe dzięki wysokiej jakości paszy, genetyce, monitorowaniu zdrowia zwierząt, dobrym warunkom w pomieszczeniach, kompetentnemu zarządzaniu i wielu innym czynnikom. Kluczem do sukcesu jest poprawa jakości pracy we wszystkich obszarach.

Czytaj też: Ryzyko urazów w gospodarstwach mlecznych – jak je zmniejszyć?

Bydło – brytyjscy rolnicy zwracają uwagę nie tylko na dorosłe, ale także na młode zwierzęta

Brytyjscy rolnicy zwracają dużą uwagę nieBydlo 02 tylko na dorosłe zwierzęta, ale także na młode bydło, ponieważ jest to nowa generacja krów mlecznych.

Zdaniem kierownika, kierownik fermy podejmuje wiele nowych decyzji, które wpływają na wydajność bydła. Wśród nich są partnerstwa z genetykami, dostawcami sprzętu i pasz. Aby osiągnąć główny cel, relacja ta musi być „potężna”.

Kolejnym ważnym obszarem pracy ze zwierzętami jest monitorowanie ich kondycji fizycznej, produktywności i jakości mleka, co pozwala na tworzenie innowacyjnych systemów robotycznych, które zrewolucjonizowały produkcję mleczną. Mierzą stan zdrowia krów, w tym chód, temperaturę ciała i zachowanie.

Nawiasem mówiąc, pomiary temperatury ciała również posunęły się daleko do przodu i teraz używamy sond bliznowatych, które dają bardzo dokładne dane. Sondy bliznowate rejestrują najmniejsze odchylenia temperatury ciała zwierząt, pozwalają zorientować się, czy zbliża się „sezon łowiecki”, czy krowa ma się ocielić

– przekazał.

Genetyka ma bardzo duży potencjał w zwiększaniu produkcji mleka i poprawie jego jakości, w którym w ciągu ostatnich 50 lat zaszły wielkie zmiany. Jeśli w latach 70. ubiegłego wieku nacisk położono na „pomiary” producenta, to z czasem pojawiły się inne ważne czynniki.

Teraz za pomocą obliczeń możemy śledzić rodowód zwierzęcia i go analizować

– wyjaśnił ekspert.

W tym celu przeprowadza się badania genetyczne na siostrach producenta i innych krewnych w celu oceny jakości producenta. Opracowaliśmy system, który bierze pod uwagę wszystko - wagę, kondycję ciała, wielkość krowy, budowę wymienia, aby zminimalizować choroby i zwiększyć wydajność mleka. Oznacza to, że używamy testu DNA, aby wybrać produktywne bydło mleczne

– dodał ekspert.

Zdaniem kierownika, do wysokiej produktywności zwierząt przyczynia się również odpowiednio zaprojektowane gospodarstwo z dopływem świeżego powietrza, utrzymujące czystość nie tylko w dojarniach, ale również w oborach.

Wszystkie te czynniki i kierunki, które wymieniłem, muszą zostać odpowiednio dostosowane, co pozwoli na osiągnięcie wysokich wyników i uzyskanie od bankierów wymaganej kwoty na inwestycje

– podsumował.

meatinfo.ru/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023