Talk icon

Informacje

09-06-2022

Autor: Magdalena Podgórska

Burze z gradem w całym kraju. Poważne ostrzeżenia IMGW dla wielu województw

burze z gradem

Burze z gradem mogą dziś wystąpić w wielu regionach Polski. Grozić nam mogą także silne opady deszczu i porywisty wiatr. 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał w czwartek ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem. Ostrzeżenia obowiązują w przeważającej części kraju z wyjątkiem województw we wschodniej i zachodniej części.

Burze z gradem niemal w całym kraju

Ostrzeżenia przed wystąpieniem zjawisk jakimi są burze z gradem wydano dla niemal całego kraju z wyjątkiem województwa lubuskiego, a także części województw: zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, podlaskiego i lubelskiego.

Ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują w pasie rozciągającym się od województwa warmińsko-mazurskiego przez część województwa kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, województwo łódzkie, a także województwo świętokrzyskie, śląskie, małopolskie - do granic kraju. IMGW prognozuje tam burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu do 30 mm, lokalnie do 50 mm, oraz porywy wiatru do 75 km/h. Miejscami grad.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydano z kolei dla województw opolskiego i podkarpackiego oraz dla części obszarów w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, wielkopolskim, dolnośląskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim i świętokrzyskim. Instytut prognozuje tam wystąpienie burz, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Miejscami grad.

Alert pierwszego stopnia oznacza, że mogą wystąpić niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia i życia. Ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają, że zjawiska te mogą być zintensyfikowane i bardziej niebezpieczne.

Czytaj także: IMGW: W czwartek prognozowany deszcz i burze w całym kraju

PAP/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023