O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

12-06-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Brzoskwinia Harnaś – kanadyjska odmiana popularna w Polsce

Brzoskwinia Harnaś

Brzoskwinia Harnaś jest kanadyjską odmianą tego owocu. Została wyhodowana została w Harrow Ontario. Nazwa Harnaś została dodana w naszym kraju.

Ten owoc jest jednym z najpopularniejszych odmian brzoskwiń w Polsce. Odmiana Harnaś jest to najatrakcyjniejsza i najsmaczniejsza brzoskwinia z wczesnych odmian. Drzewo tego gatunku rośnie wyjątkowo silne i obficie daje plony. Korona jest wzniesiona i zagęszczona. Kwiaty są dzwonkowate.

Charakterystyka brzoskwini

Brzoskwinia Harnaś preferuje słoneczne i ustronne miejsca. Drzewka można umieścić za budynkiem z boku z większą ilością światła. Preferuje gleby wilgotne, lekko kwaśne i żyzne. Może to być gleba piaszczysta, gliniasta lub gliniasta. Jeśli chcesz uprawiać brzoskwinie we wschodniej Polsce, wybierz szczepienie na brzoskwini mandżurskiej, która toleruje niskie temperatury. Możesz również wybrać podkładkę Siberian C, ale w tym przypadku musisz uważać na nicienie znajdujące się w glebie. Młode rośliny można sadzić od wiosny do jesieni. Szkółki sadzimy wiosną i jesienią. Mają „nagie” korzenie.

Drzewka można sadzić również późną wiosną i latem. Miejsce powinno być przygotowane wcześniej. Muszą być odchwaszczone i wykopane. Jeśli gleba jest zbyt słaba, należy ją nawozić. Sama uprawa brzoskwini Harnasia nie jest skomplikowana, ale trzeba przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze, otwór powinien być wystarczająco szeroki, aby korzenie mogły się wsunąć i nie zwijać. Po drugie, po zakopaniu drzewa należy je dużo podlewać.

W przypadku sadzenia jesienią podlewanie może nie być konieczne. Aby ułatwić podlewanie, zaleca się uformowanie doniczki wokół łodygi, aby woda nie przelewała się na boki. Korzenie posadzone jesienią można chronić przed mrozem, robiąc kopce wokół pnia.

Brzoskwinia Harnaś

Brzoskwinia Harnaś – owoce

Brzoskwinia Harnaś jest zazwyczaj średniej wielkości. Ich waga to około 100 g, owoce kuliste i regularne. Skórka omszona żółta. Pokryta jest dużym, purpurowym, marmurkowym i kropkowanym rumieńcem. Brzoskwinie Harnaś mają średnio jędrny, żółty miąższ, który jest słodko-kwaśny w smaku i pyszny. Mięso zwykle nie odchodzi łatwo z pestki.

Brzoskwinie Harnaś są gotowe do zbioru w pierwszej połowie sierpnia lub czasem pod koniec lipca. Dokładny termin zbioru zależy od miejsca uprawy brzoskwiń i warunków atmosferycznych w danym roku sadzenia. Zbiór może potrwać nieco dłużej, ponieważ brzoskwinie Harnaś nie mają tendencji do spadania z drzewa.

Czytaj również: Brzoskwinia – zdrowy owoc w przystępnej cenie

Drzewkaowocowe24.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023