O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

27-04-2023

Autor: Świat Rolnika

Bronisze: Pierwsze polskie truskawki są już dostępne w sprzedaży

polskie truskawki

Na rynku hurtowym w Broniszach pojawiły się pierwsze polskie truskawki – poinformował ekspert rynku Maciej Kmera.

Dodał, że na tę chwilę dostępne są marginalne ilości, a cena owoców jest wysoka. Zwrócił również uwagę, że na rynku dużo jest truskawek importowanych z Grecji. Podkreślił, że  ich cena jest zależna od popytu, a popyt – od pogody.

Pierwsze polskie truskawki są droższe niż w zeszłym roku

Jak wyjaśnił Maciej Kmera polskie truskawki z tzw. uprawy parapetowej w szklarni są drogie i kosztują ok. 30-32 zł za kilogram. Dodał, że owoce te są pakowane w półkilogramowe wytłoczki. Pod koniec kwietnia ubiegłego roku za kilogram pierwszych polskich truskawek w Broniszach trzeba było zapłacić od 18 do 22 zł.

Kmera podkreślił, że tzw. uprawa parapetowa to produkcja truskawek na platformach, z których zwisają one na długich pędach. Owoce nie mają kontaktu z podłożem.

Ekspert zwrócił uwagę, że na rynku dużo jest truskawek importowanych z Grecji. Jak mówił, ich cena zależy od popytu, a popyt – od pogody. 

“W chłodne dni zapotrzebowanie na truskawki jest mniejsze, ale gdy robi się ciepło, gwałtownie przybywa amatorów na te owoce. Do niedawna jeszcze greckie truskawki kosztowały 40-50 zł za 5 kg, a w ostatni weekend ich cena skoczyła do 70 zł za 5 kg” – wskazał Kmera.

Sezon truskawkowy w naszych warunkach rozpoczyna się w maju i trwa nawet do października, kiedy zbiera się odmiany powtarzające. Największy wysyp truskawek z pola przypada na połowę czerwca.

Rynek hurtowy Bronisze to największy tego typu rynek w Polsce, na którym zaopatrują się głównie sklepy, bazary, a także stołówki, restauracje i bary. Handluje się tu owocami i warzywami oraz kwiatami.

Zobacz także: Ceny owoców i warzyw w górę! Szczukowski: Koszty drastycznie wzrosły

Polskie truskawki

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023