Talk icon

Informacje

31-10-2022

Autor: Karol Pepliński

Bronisze: Duży popyt na kwiaty przed Wszystkich Świętych

kwiaty Wszystkich Świętych

Ekspertka rynku Anna Kaszewiak poinformowała, że na Rynku Hurtowym w Broniszach  panuje duży popyt na kwiaty przed Wszystkich Świętych i Zaduszkami.

Kupowane są przede wszystkim chryzantemy, kwiaty trochę podrożały. Jak wskazała ekspertka, obie listopadowe uroczystości są mocno zakorzenione w tradycji i kulturze polskiej i wiążą się między innymi z dekorowaniem grobów, pomników, miejsc pamięci.

Kwiaty na Wszystkich Świętych

Oferta polskich producentów, ale też importerów jest bardzo bogata i różnorodna, dopasowana do różnego rodzaju portfela. Kaszewiak zaznaczyła, że w ofercie są zarówno kwiaty cięte, jak i rośliny doniczkowe oraz wiele ciekawych dodatków oraz gotowe kompozycje funeralne na Wszystkich Świętych.

,,Zainteresowanie zakupem kwiatów jest bardzo duże, nie mniejsze niż w ubiegłych latach" – stwierdziła.

Kaszewiak podkreśliła, że tradycyjnie o tej porze roku na rynku kwiatów króluje chryzantema – zarówno cięta, jak i doniczkowa. Kwiaty pochodzą od polskich producentów, ogrodników, a także z importu, głównie z Niderlandów.

,,Ceny chryzantem wzrosły – o ok. 10-15 proc. W tym roku ich uprawie sprzyjała pogoda, nie było przymrozków" – wyjaśniła.

Za importowane chryzantemy trzeba w tym roku zapłacić od 4 zł za doniczkę, a tzw. miniaturki w miksie kolorów kosztują 15-20 zł za doniczkę. Krajowe chryzantemy są w cenie 20-40 zł za doniczkę, natomiast wielkokwiatowe – 20-40 zł za doniczkę w zależności od wielkości nasadzenia, koloru, wysokości.

Równie chętnie kupowane są chryzantemy cięte. Krajowe kosztują 4-10 zł/szt. Najdroższe są tzw. kule w cenie 6-10 złotych za sztukę. Za chryzantemy z importu (głównie typu margaretki) trzeba zapłacić 20-25 zł za paczkę (czyli 4-5 zł za sztukę) – wyliczała Kaszewiak.

Dodała, że podrożały zwłaszcza kwiaty z importu ze względu na kurs złotówki do dolara i euro. W ub.r. margaretki kosztowały nie więcej niż 20 zł za paczkę.

Kwiaty Wszystkich Świętych

Gotowe nasadzenia

Według eskpertki dużym zainteresowaniem klientów cieszą się także gotowe nasadzenia z roślin, które mogą być ozdobą grobów, pomników - m.in. wrzosy, wrzośce, astry drobnokwiatowe. Ich ceny są zróżnicowane w zależności od ilości użytych roślin do nasadzenia oraz naczynia. Duże nasadzenia kosztują od 40 zł za sztukę - wskazała.

,,Sporo osób kupuje dekoracje nagrobne wykonane ze sztucznych kwiatów; ich ceny wynoszą od kilkudziesięciu do 400 zł. O cenie decyduje jakość i ilość zużytego materiału dekoracyjnego. Najdroższe kompozycje doskonale imitują żywe kwiaty czy inne rośliny. Ceny wiązanek ze sztucznymi kwiatami są przy tym wyższe niż rok temu” – zaznaczyła Kaszewiak.

,,Wyjaśniła, że ceny sztucznych kwiatów i innych dekoracji nagrobnych są wyższe o ok. 30 proc., co wynika nie tylko z kursu złotówki, ale także z wysokich kosztów transportu. W 90 proc. sprowadzane są one z Chin” – zaznaczyła.

,,Oczywiście wzrost cen o 10-15 proc. dla jednych jest niewielki, a dla innych - duży. Wszystko zależy, ile kwiatów kupuje się do ozdobienia grobu. Myślę, że w tym roku dekoracje mogą być skromniejsze" – skomentowała ekspertka.

Czytaj też: Wszystkich Świętych – piękno polskich uroczystości

PAP/fot.pixabay

 

swiatrolnika.info 2022