Talk icon

Informacje

24-07-2020

Autor: Oliwia Rudzińska

Bronisze – prognozy cenowe czereśni w nadchodzących tygodniach

Bronisze

Bronisze notowały przez długi czas bardzo wysoką cenę za kilogram czereśni. Owoce te z roku na rok są coraz droższe, jednak pandemia koronawirusa zdecydowanie przyczyniła się do wywindowania cen do tych niemal nieosiągalnych dla konsumenta. Jak sytuacja kształtuje się, kiedy na rynku pojawiły się krajowe czereśnie?

Bronisze – jak sytuacja wyglądała w czerwcu?

Oferowane czereśnie importowane, a także te krajowej produkcji od momentu, kiedy tylko było to możliwe. A podaż czereśni jest w tym roku mała nie tylko w Polsce, ale także w krajach z których te owoce importujemy. Oczywistym, bezpośrednim powodem jest pandemia koronawirusa, która wpłynęła przede wszystkim na dostęp do pracowników sezonowych. Zablokowała także jakiekolwiek migracje ludzi, a więc ich możliwość pracy przy zbiorach. Sprawiło to, że na początku czerwca cena za kilogram czereśni z importu oscylowała nawet wokół 40 zł na rynkach hurtowych.

Czytaj także: Narodowy Holding Spożywczy – prace nabierają tempa!

bronisze czeresnie 2Jadąc w pierwszym tygodniu czerwca na Bronisze, trzeba się było przygotować na ceny rzędu 15 do do nawet 33 zł. Aby w jakikolwiek sposób na takich owocach zarobić w detalu, należało podnieść cenę do takiej, która wiele lat wcześniej charakterystyczna była dla krajów takich jak Wielka Brytania. Myli się jednak ten, kto myśli, że jedynie koronawirus przyczynił się do skoku cen. Istotnie, wzrost jest największy od lat, ale niestety czereśnie drożeją z roku na rok, nie tylko jeśli chodzi o Bronisze, ale wszystkie rynki hurtowe.

Bronisze – jakie są aktualne ceny krajowych czereśni?

Bronisze zostały pomimo przeciwności w krajowej produkcji zaopatrzone w Polskie czereśnie mniej więcej w drugim tygodniu czerwca i spowodowało to na szczęście bardziej przystępne ceny, choć w detalu pozostawały one niestety wciąż poza zasięgiem wielu konsumentów. Owoce te „zadebiutowały” w cenie od 13 do 18 złotych, co dawało przeciętną cenę sprzedaży jeśli chodzi o Bronisze na poziomie 17 zł. Importowane czereśnie oscylowały wtedy wokół 25 zł. Można sobie tylko uzmysłowić, jak bardzo nieprzystępne generowało to ceny dla konsumentów w sklepie, dlatego popyt na te owoce, mimo że lubiane przez konsumentów, nie był wysoki.

Najtańszą ceną tych owoców jaką zanotowały Bronisze była ta z początku lipca – można było je wtedy dostać już za 4,5 zł. Wraz z lipcem zniknęły z tego rynku także owoce importowane, pozostały jedynie te krajowe, a ich cena zaczęła wreszcie zbliżać się do tej osiągalnej przez większość społeczeństwa. W ciągu ostatniego tygodnia ceny wzrosły jednak znów znacznie, aby odwiedzając Bronisze w środę czy czwartek zapłacić nawet 20 zł za kilogram. Nie wygląda niestety na to, aby ceny miały znowu spaść do w jakikolwiek sposób przystępnego tak dla hutrowników, jak i konsumentów poziomu.

bronisze.com.pl/ fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023