Talk icon

Informacje

08-09-2022

Autor: Emilia Gromczak

Brokuły dają wiele korzyści. Jedząc je zachowasz dłużej opaleniznę

brokuły

Jedząc latem brokuły, możesz utrzymać opaleniznę i zneutralizować wolne rodniki przed promieniowaniem UV.

Sezon letni to zazwyczaj długie godziny nasłonecznienia, co w połączeniu z jego intensywnością o tej porze roku sprawia, że ​​promienie UV są jednym z czynników zewnętrznych, przed którymi musimy się chronić w te dni. W tym okresie chcemy również utrzymać zdobytą opaleniznę. Dzięki brokułom możemy uchronić się przed UV i utrzymać opaleniznę.

Najlepszy środek na utrzymanie opalenizny i ochronę przed UV

Brokuły są najlepszym środkiem na utrzymanie opalenizny oraz ochronę przed promieniowaniem UV. Stowarzyszenie +Brokuły opublikowało informację, że zgodnie z różnymi wynikami badań przeprowadzonych przez zespół Laboratorium Fitochemicznego Wydziału Nauki o Żywności i Technologii CEBAS-CSIC, brokuły zawierają naturalne właściwości, które przyczyniają się do dłuższego utrzymania letniej opalenizny, a jednocześnie działa jako ochrona przed wolnymi rodnikami promieniowania ultrafioletowego (UV).

Diego A. Moreno, naukowiec z CEBAS-CSIC tłumaczy, że promieniowanie ultrafioletowe powoduje uszkodzenie skóry, a związki brokułów (sulforafan) aktywują obronę komórek, aby chronić się przed uszkodzeniem promieniowania ultrafioletowego. Innymi słowy, działanie sulforafanu zmniejsza szkody spowodowane ekspozycją na promienie ultrafioletowe, chroniąc komórkę od wewnątrz.

brokuły opalenizna

Brokuły to skarbnica zdrowia

Warzywa te zawierają naturalne przeciwutleniacze, które działają bezpośrednio na skórę, takie jak witamina A, witamina C i witamina E. Brokuły zawierają również bioaktywne i korzystne związki, takie jak sulforafan, który aktywuje białka chroniące skórę przed agresją ultrafioletu promienie. Naukowcy zalecają włączenie brokuła do letnich diet, ponieważ wzmacnia również obronę organizmu, chroni oczy i pomaga poprawić zdrowie płuc. 

Brokuły zawierają błonnik, białka, tłuszcze, węglowodany oraz witaminy – witamina A, witaminy z grupy B (witamina B1, B2, B3, B6 i B9), witamina C i K oraz minerały – potas, magnez, cynk, siarka, fosfor, żelazo, sód oraz wapń. 100 g brokułów to tylko 33,7 kcal. Uwagę należy zwrócić również na bogactwo witaminy C – niecałe 200 g pokrywa 100% dziennego zapotrzebowania na kwas askorbinowy.

Sprawdź również: Ekologiczne brokuły. Mimo braków kadrowych dobra passa Włochów trwa!

freshplaza.com/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023